Kdy jít na terapii

14. dubna 2021

Přemýšlíte že vyhledáte psychologa nebo psychoterapeuta, ale nevíte jak poznat, že je vhodné jít na terapii? Velmi zjednodušeně se dá říct, že pokud vás napadla myšlenka na to, že by stálo za to k psychologovi zajít, je to dobrý signál, že na to možná uzrál čas. 

Bohužel neexistuje žádný teploměr pro duši, který by spolehlivě ukázal, kdy už je vhodná fáze dát si psychickou medicínu v podobě terapie. Vždycky je lepší jít na terapii "předčasně" a třeba se po pár setkáních ujistit, že máte dost kapacity vše zvládnout sami, než příliš dlouho otálet a nechat problémy přerůst do krize. 

 

Proč lidé obvykle vyhledají terapeuta?

V praxi lidé nejčastěji přicházejí na psychoterapii ze tří hlavních důvodů. 

1. Dlouhodobé problémy

Jedním z důvodů, proč lidé vyhledávají terapeuta bývá pocit, že se dlouhodobě potýkají s podobným typem problémů, převlečeným do různých podob. Tím je třeba sžíravá sebekritičnost, nízké sebevědomí, dlouhodobý stres, úzkostné stavy nebo opakované problémy ve vztazích. 

2. Náročná, životní situace

Mnoho klientů přichází v náhlých obtížných životních situacích, kdy se jim bortí dosavadní opěrné sítě a hledají novou sílu a oporu. Velmi často se také stává, že takováto krize odhalí dlouhodobě opomíjené oblasti prožívání a stane se tak cennou příležitostí na nefunkční vzorce nahlédnout a zpracovat je. Odměnou za to je nová vnitřní síla a svoboda. 

3. Seberozvoj a  péče o duševní zdraví

Terapii navíc čím dál více lidí využívá i jako prevenci a cestu k seberozvoji. Stejně jako se staráte o své tělo, chodíte běhat, do posilovny nebo na jógu, aby vám dobře sloužilo, je potřeba nezapomínat ani na psychickou kondici. Terapie je skvělý způsob, jak se o ni starat a rozvíjet svou osobnost.


Nejdůležitějším bodem je však ve všech třech případech ochota na sobě pracovat. Proto lepší než se ptát, jestli terapii potřebuji, je, zda chci změnu ve svém životě. Pokud jste si odpověděli “ano”, stačí si vybrat toho správného terapeuta. U nás jich najdete přes 90 a vybírat můžete podle specializace, času, ceny, recenzí, ale i podle toho, jestli jde o terapeuta nebo terapeutku.