Jak vybrat terapeuta?

8 otázek, které si položit při výběru

Najít dobrého psychoterapeuta je dnes snazší než kdy dřív. U nás na portálu Terapie.cz vybíráte z desítek terapeutů podle jejich zaměření, ceny, volných termínů a řady dalších parametrů.

Přečtěte si, jak vybrat terapeuta, který vám sedne.

1) Psycholog, psychoterapeut, nebo psychiatr?

Psychiatr je lékař. Léčí vážnější onemocnění, duševní poruchy, poruchy chování apod. Může předepsat léky.

Psycholog je člověk, který vystudoval magisterský obor psychologie. Může a nemusí mít další výcvik, studium mu ale poskytlo spíš teorii než praxi.

Psychoterapeut má za sebou jeden nebo víc psychoterapeutických výcviků, ve kterých se učil, jak pomáhat v praxi. Musí splňovat také několik dalších kritérií, vč. odpovídajícího vzdělání. Psychoterapeuty na náš portál vybíráme podle standardů České asociace pro psychoterapii.
 

2) Klinický, nebo soukromý?

Zatímco péči klinického psychoterapeuta vám může proplatit pojišťovna, u soukromého si sezení hradíte sami. Ke klinickému psychoterapeutovi můžete dostat doporučení od lékaře, pokud trpíte například depresí, úzkostmi nebo jinými obtížemi. Počítejte ale s o něco delší čekací dobou, kliničtí terapeuti mají často plno poměrně dlouho dopředu.
 

3) Mám dát na reference? 

Ano a ne. Určitě se poptejte svých známých, nespokojte se ale jen s odpovědí „psychoterapeut XY mi (ne)sedl“. Každý jsme jiný, každému z nás sedne jiný terapeut. Proto se ptejte, jak terapie probíhala, jaký terapeut je a co se na něm vašemu známému líbilo nebo nelíbilo. Mějte ale na paměti, že váš známý mohl řešit jiný typ problému, než který trápí vás.

Možná kolem sebe nemáte nikoho, kdo u terapeuta byl, nebo se nechcete ptát. To nevadí. Projděte si profily terapeutů na Terapie.cz . Všichni terapeuti jsou ověření a najdete u nich reference od lidí, kteří u nich byli na sezení.
 

4) Jaké má vzdělání?

Zajímejte se, jakými výcviky terapeut prošel. Pokud žádnými, nejde o terapeuta!

Z informací o výcviku také zjistíte, jaké je zaměření terapeuta.
 

5) Specializuje se na můj problém?

Důležitá otázka. Má terapeut zkušenost s tím, co vás trápí? Má na to výcvik? To všechno zjistíte u jednotlivých profilů terapeutů na Terapie.cz.
 

6) Kolik terapie stojí?

Některým z nás stačí jedno, dvě, tři sezení, ale jiní chodí k terapeutovi pravidelně několik týdnů nebo měsíců. Potom přirozeně přichází otázka peněz.

Sezení s terapeutem vás může stát 400, ale i 2000 Kč. Není ostuda vybírat podle svých možností, protože levný terapeut nerovná se špatný terapeut a ten nejdražší nemusí být nejlepší.

Nemůžete si aktuálně terapii dovolit? Neodkládejte ji. Rodiče samoživitelé, senioři a lidé s minimálním příjmem můžou požádat o sezení zdarma v našem projektu #hlavunadvodou.
 

7) Sedneme si?

Osobní sympatie jsou velmi důležité. Psychoterapeut je totiž někdo, kdo vám může pomoct, jen když mu plně věříte. Proto si o terapeutovi něco přečtěte, klidně i jeho vlastní texty. Z nich zjistíte, jak na vás působí.
 

8) Mám to zkusit?

Už máte vybráno a teď váháte: Co když mi terapeut nesedne? Než dlouho váhat, raději vyberte terapeuta a objednejte se. Prvním sezením se k ničemu nezavazujete.

Při sezení si všímejte:

  • Jak se s terapeutem cítíte?
  • Věříte mu?
  • Máte pocit, že vás poslouchá?

Najděte svého terapeuta ještě dnes. Podívejte se na profily na Terapie.cz a vyfiltrujte si je podle toho, co vás osobně zajímá. Najdete tu i terapeuty, kterým vypadlo sezení, a tak na vás mají čas už zítra.