Jak vybrat terapeuta?

8 otázek, které si položit při výběru

Najít dobrého psychoterapeuta je dnes snazší než kdy dřív. U nás na portálu Terapie.cz vybíráte z desítek terapeutů podle jejich zaměření, ceny, volných termínů a řady dalších parametrů.

Přečtěte si, jak vybrat terapeuta, který vám sedne.

1   Psycholog, psychoterapeut, nebo psychiatr?

Psychiatr je lékař. Léčí vážnější onemocnění, duševní poruchy, poruchy chování apod. Může předepsat léky.

Psycholog je člověk, který vystudoval magisterský obor psychologie. Může a nemusí mít další výcvik, studium mu ale poskytlo spíš teorii než praxi.

Psychoterapeut má za sebou jeden nebo víc psychoterapeutických výcviků, ve kterých se učil, jak pomáhat v praxi. Musí splňovat také několik dalších kritérií, vč. odpovídajícího vzdělání. Psychoterapeuty na náš portál vybíráme podle standardů České asociace pro psychoterapii.
 

2   Klinický, nebo soukromý?

Zatímco péči klinického psychoterapeuta vám může proplatit pojišťovna, u soukromého si sezení hradíte sami. Ke klinickému psychoterapeutovi můžete dostat doporučení od lékaře, pokud trpíte například depresí, úzkostmi nebo jinými obtížemi. Počítejte ale s o něco delší čekací dobou, kliničtí terapeuti mají často plno poměrně dlouho dopředu.
 

3   Mám dát na reference? 

Ano a ne. Určitě se poptejte svých známých, nespokojte se ale jen s odpovědí „psychoterapeut XY mi (ne)sedl“. Každý jsme jiný, každému z nás sedne jiný terapeut. Proto se ptejte, jak terapie probíhala, jaký terapeut je a co se na něm vašemu známému líbilo nebo nelíbilo. Mějte ale na paměti, že váš známý mohl řešit jiný typ problému, než který trápí vás.

Možná kolem sebe nemáte nikoho, kdo u terapeuta byl, nebo se nechcete ptát. To nevadí. Projděte si profily terapeutů na Terapie.cz . Všichni terapeuti jsou ověření a najdete u nich reference od lidí, kteří u nich byli na sezení.
 

4   Jaké má vzdělání?

Zajímejte se, jakými výcviky terapeut prošel. Pokud žádnými, nejde o terapeuta!

Z informací o výcviku také zjistíte, jaké je zaměření terapeuta.
 

5   Specializuje se na můj problém?

Důležitá otázka. Má terapeut zkušenost s tím, co vás trápí? Má na to výcvik? To všechno zjistíte u jednotlivých profilů terapeutů na Terapie.cz.
 

6   Kolik terapie stojí?

Některým z nás stačí jedno, dvě, tři sezení, ale jiní chodí k terapeutovi pravidelně několik týdnů nebo měsíců. Potom přirozeně přichází otázka peněz.

Sezení s terapeutem vás může stát 400, ale i 2000 Kč. Není ostuda vybírat podle svých možností, protože levný terapeut nerovná se špatný terapeut a ten nejdražší nemusí být nejlepší.

Nemůžete si aktuálně terapii dovolit? Neodkládejte ji. Rodiče samoživitelé, senioři a lidé s minimálním příjmem můžou požádat o sezení zdarma v našem projektu #hlavunadvodou.
 

7   Sedneme si?

Osobní sympatie jsou velmi důležité. Psychoterapeut je totiž někdo, kdo vám může pomoct, jen když mu plně věříte. Proto si o terapeutovi něco přečtěte, klidně i jeho vlastní texty. Z nich zjistíte, jak na vás působí.
 

8   Mám to zkusit?

Už máte vybráno a teď váháte: Co když mi terapeut nesedne? Než dlouho váhat, raději vyberte terapeuta a objednejte se. Prvním sezením se k ničemu nezavazujete.

Při sezení si všímejte:

  • Jak se s terapeutem cítíte?
  • Věříte mu?
  • Máte pocit, že vás poslouchá?

Najděte svého terapeuta ještě dnes. Podívejte se na profily na Terapie.cz a vyfiltrujte si je podle toho, co vás osobně zajímá. Najdete tu i terapeuty, kterým vypadlo sezení, a tak na vás mají čas už zítra.