Chodit na terapii není slabost - vyvracíme mýty spojené s psychoterapií

25. dubna 2021

Existuje spousta důvodů, proč lidé nevyhledají psychoterapii, i když by pro ně mohla být užitečná. Některé jsou ryze praktické, jako nedostatek peněz nebo málo dostupných terapeutů v okolí bydliště, jiné souvisí spíše s obavami z neznámého nebo s mýty a předsudky, které se s terapií pojí.  Jaké to jsou a jaká je realita?

Na terapii chodí jen slaboši

Říct si o pomoc není slabost. Když vás bolí zub, považujete za známku slabosti zajít si k zubaři? Pravděpodobně si neřeknete: “To musíš vydržet, to přece nic není. Dřív se zub prostě vytrhl nebo vypadl a lidi to taky zvládali!”. Navíc - napadlo vás někdy, že podívat se do očí svým obavám a zpracovat je, vyžaduje často více síly, než se držet v bezpečí zajetých kolejí

 

Chodit na terapii znamená, že svůj život nezvládám

Terapie nefunguje jen jako “krabička poslední záchrany”, když už opravdu nemůžete, ale je také velmi účinným nástrojem, jak rozvíjet svůj potenciál, rozumět svým potřebám a emocím, žít svůj život autenticky. A taky jedním ze způsobů, jak pečovat o své duševní zdraví. O své tělo se přece taky staráte, aby vám dobře sloužilo, nebo ne? Nezapomínejte se starat taky o svou hlavu a duši. 

 

Ostatní mají větší problémy než já

Neexistuje žádný objektivní žebříček náročnosti lidských problémů. Nejdůležitější je to, jak danou situaci prožíváte vy sami. Dva lidé mohou stejnou životní událost prožívat diametrálně jinak, v souvislosti s jejich dosavadními zkušenostmi, rodinným zázemím nebo temperamentem. Zdánlivě bezdůvodné depresivní stavy můžou být stejně významné, jako reakce na ztrátu. A je naprosto v pořádku vyhledat psychologickou pomoc kvůli stresu v práci, i když váš soused o ni právě přišel, opustila ho manželka a utápí se v alkoholu.

Na terapii chodí lidi, co nemají kamarády

Jít na terapii a svěřit se kamarádům jsou dvě úplně odlišné věci. (Dobrý) kamarád vás vyslechne a podpoří, rozveselí, udělí vám pár rad “co by ve vaší situaci dělal on”. (Dobrý) terapeut vás vyslechne a pomůže vám rozklíčovat příčiny vaší situace, nahlédnout na ně jinou perspektivou, umět jí čelit, ujasnit si, co potřebujete a chcete, a rozvíjet vás potenciál. Navíc, ani ten nejlepší kamarád nemusí mít kapaitu jen neustále poslouchat o vašich problémech a trápeních. Terapeut je tu právě proto. 

Po terapii mi bude hůř

V terapii se mluví o všem a velmi pravděpodobně se budete dostávat i k nepříjemným věcem - k tématům, které stojí v jádru vašich potíží. Často se jedná o strachy, zranění, vnitřní konflikty, tedy věci, které se lidé snaží spíše potlačit. Terapie vám dává příležitost je překonat. Tento proces může být a často bývá bolestivý, dočasně tak můžete opravdu vnímat zhoršení stavu. Jde většinou o reakci na zvědomění těchto témat a je velmi individuální, jak dlouho vám bude trvat je zpracovat. Vše má svůj čas a tempo. V naprosté většině případů je však odměnou spokojenější a uvědomělejší život. Terapie ale nebývá jen těžká a bolestivá, je v ní prostor i pro humor, lehkost a hravost. 

Psychoterapeut mě bude hodnotit a kritizovat

Aby terapeut vaše problémy hlouběji pochopil, potřebuje je do určité míry zhodnotit a vcítit se do vás. Záměrem ale není vás kritizovat a odsuzovat, ale dát vám novou perspektivu, pomoci vám zorientovat se v nich a překonat je. 

Terapeut mi poradí, co mám dělat, a je po problému

Psychoterapeut vám nebude radit, co máte dělat nebo jak se máte v dané situaci zachovat. Pomůže vám nacházet tyto odpovědi sami v sobě. Znáte přísloví “Dej člověku rybu a nasytíš jej jeden den, nauč jej rybařit a nasytíš jej na celý život.”? Dobrý terapeut vás naučí rybařit. Nebude to ze dne den a zřejmě to ani nebude snadné. Ale tisíckrát se vám to vrátí.