Jak vybrat psychoterapeuta?

To, jak si vybrat a jaký by měl být psychoterapeut jsou nejčastější otázky, které si pokládají všichni, kteří uvažují nad psychoterapií. Existuje několik způsobů, jak si můžete nejvhodnějšího psychoterapeuta vybrat, ale pamatujte na to, že z osobního setkání si odnesete nejvíc.

5 bodů, na které se při výběru psychoterapeuta zaměřit

Najít dobrého psychoterapeuta je dnes snazší než kdy dřív. Na našem portálu Terapie.cz najdete seznam terapeutů, ve kterém si můžete toho nejvhodnějšího vybrat podle zaměření (jaké problémy řeší), podle ceny, volných termínů, místa a dalších parametrů.

Přečtěte si, jak vybrat terapeuta, který vám sedne.

1.   Specializuje se terapeut na můj problém?

Obecně by si měl terapeut poradit téměř se vším, ale vždy je lepší, pokud se zaměřuje na konkrétní problém. Má terapeut zkušenost s tím, co vás trápí? Má na to výcvik? To všechno zjistíte z jednotlivých profilů terapeutů na Terapie.cz. Terapeuty si můžete podle specializace jednoduše vyfiltrovat pomocí políčka "Co vás trápí". 

2.   Jaký terapeutický směr mi sedne?

Každý směr má jiné techniky a metody a k řešení vaší situace přistupuje jinak. Záleží jen na vás, po které cestě se vám bude nejlépe kráčet.

Zeptejte se sami sebe:

 • Co chci v terapii řešit?
 • Jak aktivní mám být terapeut?
 • Jak dlouho a často chci/můžu na terapii docházet?
 • Jaké metody práce jsou mi blízké? 

Jak si podle odpovědí na tyto otázky vybrat, najdete v našem průvodci pro výběr terapeutického směru.

Terapeuty si můžete podle terapeutického směru jednoduše vyfiltrovat pomocí filtru "Směr výcviku terapeuta", který najdete po rozkliknutí tlačítka "Další filtry".

3. Mám dát na reference?

Ano a ne. Určitě se poptejte svých známých, kterým důvěřujete. Ne každý je ochotný o zkušenosti s terapií mluvit. Nespokojte se ale jen s odpovědí „psychoterapeut XY mi (ne)sedl“. Každý jsme jiný, každému z nás sedne jiný terapeut. Proto se ptejte, jak terapie probíhala, jaký terapeut je a co se na něm vašemu známému líbilo, nebo nelíbilo. Mějte ale na paměti, že váš známý mohl řešit jiný typ problému, než který trápí vás.

Možná kolem sebe nemáte nikoho, kdo u terapeuta byl, nebo se nechcete ptát. To nevadí. Projděte si profily terapeutů na Terapie.cz . Všichni terapeuti jsou ověření a najdete u nich reference od lidí, kteří u nich byli na sezení.

Pamatujte, že spíše než na recenzích od ostatních záleží na tom, jaká bude chemie “na živo” mezi vámi a terapeutem.

4.   Sedneme si lidsky?

Osobní sympatie jsou velmi důležité. Psychoterapeut je totiž někdo, kdo vám může pomoci, jen když k němu máte důvěru. Proto si o terapeutovi něco přečtěte, klidně i jeho vlastní texty. Z nich zjistíte, jak na vás působí. Zkuste si dohledat také videa nebo rozhovory. Někteří psychoterapeuti nabízí i konzultace online. O tom, jestli si budete sedět však rozhodne až setkání tváří v tvář. 

Může se stát, že vám terapeut nebude vyhovovat.To vůbec nevadí. Určitě nehažte flintu do žita a zkuste se objednat jinde.

5.   Kolik terapie stojí?

S výběrem terapeuta se samozřejmě pojí i cena. Některým stačí jedno, dvě, tři sezení, ale jiní chodí k terapeutovi pravidelně několik týdnů nebo měsíců. Potom přirozeně přichází na řadu otázka peněz.

Sezení s terapeutem vás může stát 400, ale i 2 000 Kč. Není ostuda vybírat podle svých možností, protože levný terapeut nerovná se špatný terapeut a ten nejdražší nemusí být nejlepší

TIP: Většina pojišťoven přispívá na terapie z programu preventivní péče.

Pokud hledáte psychoterapeuta plně hrazeného ze zdravotního pojištění, počítejte s delší čekací dobou. Před návštěvou si u obvodního lékaře požádejte o doporučení. 

Na co se zaměřit při prvním sezení

Už máte vybráno a teď váháte: Co když mi terapeut nesedne? Než dlouho váhat, raději vyberte terapeuta a objednejte se. Prvním sezením se k ničemu nezavazujete. Dobrý terapeut ví, že mezi klientem a ním musí panovat správná chemie a že máte nárok si vybrat takového “pomocníka”, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Na co se při sezení zaměřit? 

Abyste zjistili, zda jste si skutečně vybrali správného psychoterapeuta, zaměřte se na několik otázek a pocitů.

 • Jak se s terapeutem cítíte?
 • Věříte mu?

 • Máte pocit, že vás poslouchá?

 • Mluví odborně a zároveň pochopitelně?

 • Chodí na sezení včas?

 • Má odpovídající vzdělání?

 • Dává vám dostatek prostoru a respektuje vaše hranice?

 • Přijde vám čas s ním strávený užitečný?

 • Jakým stylem komunikuje?

Více o tom, jak probíhá první sezení u terapeuta si můžete přečíst tady

Najděte svého terapeuta ještě dnes. Podívejte se na profily na Terapie.cz a vyfiltrujte si je podle toho, co vás osobně zajímá. Najdete tu i terapeuty, kterým vypadlo sezení, a tak na vás mají čas už zítra.

Nechte si s výběrem vhodného terapeuta pomoct. Máme pro vás 15minutovou online konzultaci zdarma. Sdělíte nám svoje představy a my vám pomůžeme určit nejlepšího terapeuta.