Jak vybrat psychoterapeuta?

To, jak si vybrat a jaký by měl být psychoterapeut jsou nejčastější otázky, které si pokládají všichni, kteří uvažují nad psychoterapií. Existuje několik způsobů, jak si můžete nejvhodnějšího psychoterapeuta vybrat, ale pamatujte na to, že z osobního setkání si odnesete nejvíc.

8 bodů, na které se při výběru psychoterapeuta zaměřit

Najít dobrého psychoterapeuta je dnes snazší než kdy dřív. Na našem portálu Terapie.cz najdete seznam terapeutů, ve kterém si můžete toho nejvhodnějšího vybrat podle zaměření (jaké problémy řeší), podle ceny, volných termínů, místa a dalších parametrů.

Přečtěte si, jak vybrat terapeuta, který vám sedne.

1.   Psycholog, psychoterapeut, nebo psychiatr?

Psychiatr je lékař, který se specializuje na psychiatrii. Léčí vážnější onemocnění, duševní poruchy, poruchy chování apod. Může předepsat léky.

 

Psycholog je člověk, který vystudoval akreditovaný magisterský obor psychologie. Na univerzitě získal důležité znalosti z oblasti psychologie, ale jeho praxe je spíše skromná. Může absolvovat ještě další výcviky, aby se stal psychologem a psychoterapeutem zároveň.


Psychoterapeut má za sebou jeden nebo víc psychoterapeutických výcviků, ve kterých se učil, jak pomáhat v praxi. Jde o odborníka, který absolvoval studium akreditovaného psychoterapeutického výcviku a stanovený počet supervizí. Supervize znamená, že svoji praxi prováděl pod dohledem zkušených odborníků. Výcvik obvykle trvá 4 roky a spadá pod psychoterapeutické instituty.  Psychoterapeuty na náš portál vybíráme podle standardů České asociace pro psychoterapii.

2.   Hledáte terapeuta klinického, nebo soukromého?

Pokud hledáte psychoterapeuta na pojišťovnu, hledáte psychoterapeuta klinického. Před návštěvou si u obvodního lékaře požádejte o doporučení. Kliničtí psychoterapeuti bývají vytížení, a tak musíte počítat s o něco delší čekací dobou.

Soukromého psychoterapeuta si hradíte ze svého. Obvykle dostanete dřívější termín sezení a návštěva většinou probíhá v prostředí, které připomíná spíše útulný obývák než ordinaci lékaře. 

3.   Zkušenosti s psychoterapeutem aneb mám dát na reference?

Ano a ne. Určitě se poptejte svých známých, kterým důvěřujete. Ne každý je ochotný o zkušenosti s terapií mluvit. Nespokojte se ale jen s odpovědí „psychoterapeut XY mi (ne)sedl“. Každý jsme jiný, každému z nás sedne jiný terapeut. Proto se ptejte, jak terapie probíhala, jaký terapeut je a co se na něm vašemu známému líbilo, nebo nelíbilo. Mějte ale na paměti, že váš známý mohl řešit jiný typ problému, než který trápí vás.

Možná kolem sebe nemáte nikoho, kdo u terapeuta byl, nebo se nechcete ptát. To nevadí. Projděte si profily terapeutů na Terapie.cz . Všichni terapeuti jsou ověření a najdete u nich reference od lidí, kteří u nich byli na sezení.

Pamatujte, že spíše než na recenzích od ostatních záleží na tom, jaká bude chemie “na živo” mezi vámi a terapeutem.

4.   Jaké má vzdělání?

Zajímejte se, jakými výcviky terapeut prošel. Výcvik by měl být akreditovaný Českou asociací pro psychoterapii. Pokud žádnými neprošel, nejde o terapeuta! V případě, že na svých stránkách uvádí směr, který nenajdete v seznamu ČAP, nejedná se o aktuálně odborně uznávanou a výzkumy ověřenou psychoterapii.

Z informací o výcviku také zjistíte, jaké je zaměření terapeuta. Díky vzdělání budete vědět, zda se jedná o psychiatra, psychologa nebo psychoterapeuta.

5.   Specializuje se na můj problém?

To zda, se terapeut specializuje na problém, který chcete řešit, je důležitá otázka. Má terapeut zkušenost s tím, co vás trápí? Má na to výcvik? To všechno zjistíte z jednotlivých profilů terapeutů na Terapie.cz. Obecně by si měl terapeut poradit téměř se vším, ale vždy je lepší, pokud se zaměřuje na konkrétní problém.

6.   Kolik terapie stojí?

S výběrem terapeuta se samozřejmě pojí i cena. Některým stačí jedno, dvě, tři sezení, ale jiní chodí k terapeutovi pravidelně několik týdnů nebo měsíců. Potom přirozeně přichází na řadu otázka peněz.

Sezení s terapeutem vás může stát 400, ale i 2 000 Kč. Není ostuda vybírat podle svých možností, protože levný terapeut nerovná se špatný terapeut a ten nejdražší nemusí být nejlepší. Není od věci si zjistit, zda vaše pojišťovna neposkytuje na tato setkávání příspěvek. Některé na ně totiž přispívají z programu preventivní péče. 

Nemůžete si aktuálně terapii dovolit? Neodkládejte ji. Rodiče samoživitelé, senioři a lidé s minimálním příjmem můžou požádat o sezení zdarma v našem projektu #hlavunadvodou.

7.   Sedneme si?

Osobní sympatie jsou velmi důležité. Psychoterapeut je totiž někdo, kdo vám může pomoci, jen když mu plně věříte. Proto si o terapeutovi něco přečtěte, klidně i jeho vlastní texty. Z nich zjistíte, jak na vás působí. Zkuste si dohledat také videa nebo rozhovory. Někteří psychoterapeuti nabízí i konzultace online. O tom, jestli si budete sedět však rozhodne až setkání tváří v tvář. 

Může se stát, že vám terapeut nebude vyhovovat.To vůbec nevadí. Určitě nehažte flintu do žita a zkuste se objednat jinde.

8.   Mám to zkusit?

Už máte vybráno a teď váháte: Co když mi terapeut nesedne? Než dlouho váhat, raději vyberte terapeuta a objednejte se. Prvním sezením se k ničemu nezavazujete. Dobrý terapeut ví, že mezi klientem a ním musí panovat správná chemie a že máte nárok si vybrat takového “pomocníka”, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Na co se při sezení zaměřit? 

Abyste zjistili, zda jste si skutečně vybrali správného psychoterapeuta, zaměřte se na několik otázek a pocitů.

  • Jak se s terapeutem cítíte?
  • Věříte mu?

  • Máte pocit, že vás poslouchá?

  • Mluví odborně a zároveň pochopitelně?

  • Chodí na sezení včas?

  • Má odpovídající vzdělání?

  • Dává vám dostatek prostoru a respektuje vaše hranice?

  • Přijde vám čas s ním strávený užitečný?

  • Jakým stylem komunikuje?

Najděte svého terapeuta ještě dnes. Podívejte se na profily na Terapie.cz a vyfiltrujte si je podle toho, co vás osobně zajímá. Najdete tu i terapeuty, kterým vypadlo sezení, a tak na vás mají čas už zítra.

Nechte si s výběrem vhodného terapeuta pomoct. Máme pro vás 15minutovou online konzultaci zdarma. Sdělíte nám svoje představy a my vám pomůžeme určit nejlepšího terapeuta.