Dlouhodobý stres a vyhoření: Jak mu předcházet?

22. září 2024

Stres je přirozenou součástí života a v určitých dávkách je dokonce potřebný. Záleží však na jeho míře a kvalitě. Dlouhodobý stres, který zatěžuje organismus, může vážně ohrozit naše emocionální zdraví i duševní pohodu, což může vést až k vyhoření. Existuje však několik technik, které mohou dostat stres pod kontrolu.

Jak se projevuje vyhoření?

Lidí, kteří trpí syndromem vyhoření, neustále přibývá, a o vyhoření se tak začíná mluvit jako o pandemii dnešní doby. Na vině je nejen pracovní vyčerpání, ale jakákoliv dlouhodobá zátěž. Vyhoření se projevuje třemi hlavními složkami:

1. Emocionální vyčerpání: pocit vyčerpání a únavy, neschopnost zvládat pracovní úkony, nedostatek energie.

2. Depersonalizace: nezájem o práci a kolegy, pocit odcizení, narušení empatie.

3. Snížená pracovní efektivnost: nižší pracovní výkon.

Nyní tedy už víme, co způsobuje vyhoření a jaké jsou jeho projevy. Nicméně stále neznáme odpověď na zásadní otázku: Co s ním?

Praktické techniky pro zvládání stresu

Každodenní péče o duševní zdraví je klíčová, a to i během pracovní doby. Každý malý krok se počítá. Není tedy hned nutné hledat složité cviky nebo časově náročné meditace. Stačí jednoduché, ale pravidelné techniky pro práci s tělem, emocemi a myslí. Jak na to? Výzkum psycholožek S. Sonnentag a C. Niesen, který proběhl v roce 2020, poukázal na důležitost rituálů na začátku a na konci pracovního dne. Tyto rituály (např. několik chvil hlubokého dýchání) slouží jako mentální hranice mezi prací a osobním životem. Takové oddělení zásadně snižuje vnímaný stres a pravděpodobnost vyhoření. Na začátku a na konci každého pracovního dne proto vyzkoušejte následující rituál:

Pokud vám daný rituál nevyhovuje a nedokážete si vyčlenit dvě až čtyři minuty, zkuste během pracovní doby alespoň minutu vědomě dýchat následujícím způsobem:

  • Pomalu a hluboce se nadechněte a rovnoměrně vydechněte. 
  • Během nádechu a výdechu zaměřte svou pozornost pouze na hrudník a na to, jak se roztahuje a stahuje hrudní svalstvo společně s hrudním košem. 

I když je toto dechové cvičení velmi jednoduché, je účinné, obzvláště pokud ho budete opakovat každou hodinu podle potřeby. Vědomé a pomalé dýchání totiž vede ke zklidnění srdečního tepu a snížení kortizolu v krvi.

Zdroje

[1] Sonnentag, S., & Niessen, C. (2020). To detach or not to detach? Two experimental studies on the affective consequences of detaching from work during non-work time. Frontiers in Psychology, 11, Article 560156. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.560156


Mohlo by vás zajímat

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Strategie pro prevenci vyhoření

Strategie pro prevenci vyhoření