ADHD u dospělých: Jak se s ním naučit dobře žít?

09. října 2024

Syndrom ADHD, který je poruchou pozornosti a hyperaktivity, je nejčastěji skloňovaný v souvislosti s dětmi. Dnešní společnost má o ADHD u dětí větší povědomí než dřív, i když se často jedná o zjednodušené vnímání. Ve školním věku jsou mnohdy děti odesílány k diagnostice, ať už na popud školy nebo rodiny. Ale co dospělí?

Cesta k diagnostice dospělých je mnohdy trnitá

Málokdo ví, že u dvou třetin dětí, které mají ADHD, tento syndrom přetrvává do dospělosti. Dnes se můžete setkat s generací, u které se dříve porucha nediagnostikovala. Není také výjimkou, že řada mladých dospělých hledá příčinu svých každodenních problémů doma, v práci nebo ve vztazích a nakonec končí s diagnózou ADHD. Dospělí s ADHD mají poměrně často také další diagnózy, jako jsou úzkostné poruchy nebo různé závislosti. Dobrou zprávou je, že se na dospělé klienty v současné době specializuje řada odborných pracovišť. Přesto však v dospělosti není cesta ke správné diagnóze vždy rychlá nebo jednoduchá.

ADHD: Problém, nebo výzva?

Ani poté, co se odborníci dopracují ke správné diagnóze, bohužel nemáte vyhráno. Obvykle dostanete doporučení, abyste užívali léky. Hlavní však je, naučit se s touto poruchou žít, a to tak, aby vám nenarušovala kvalitu života. To je ale mnohdy běh na dlouhou trať. ADHD není poruchou, která se jednou vyléčí, proto je dobré na ni nahlížet jako na druh fungování. Ideální je, snažit se syndrom ADHD přijmout a otevřeně o něm mluvit jako o schopnosti, se kterou někdy potřebujete pomoci, a ne jako o výmluvě (tak je ADHD bohužel často vnímáno). Se zvládáním této poruchy vám může pomoci například určitý systém v domácnosti a na pracovišti nebo režimová opatření.

Dospělí s ADHD během terapií často řeší těžkosti ve vztazích, problémy udržet si práci a také pocit nepochopení, který vede k nízkému sebehodnocení. Jako nejefektivnější přístup k léčbě ADHD, který umožňuje získat kontrolu nad tímto syndromem, se ukazuje kombinace léků, zdravého životního stylu, podporujícího prostředí a psychoterapie, zejména behaviorální a kognitivně-behaviorální terapie (KBT).

Jak dostat ADHD pod kontrolu?

Co udělat proto, aby byl váš život s ADHD jednodušší a naučili jste se zvládat každodenní výzvy, které s poruchou pozornosti s hyperaktivitou souvisejí?

1. Sebepoznání

Základem je dobře pochopit, jak mozek dospělého s ADHD funguje. Někdy jsou tyto informace součástí výsledků diagnostiky. Je důležité dopřát si čas a sepsat si silné a slabé stránky. Zamyslete se nad tím, co umíte dobře dělat, co vás hodně baví nebo jakým způsobem reagujete, když jste smutní. Snažte se najít odpovědi také na tyto otázky: Kdy máte nejčastěji pocit, že selháváte? Jak poskytujete druhým zpětnou vazbu? Kdy byste potřebovali pomoc od svých blízkých? Pokud jste ve vztahu nebo máte rodinu, přizvěte je do tohoto sebepoznávacího procesu.

2. Přehledný systém

Většině lidí s ADHD (a ostatně nejen jim) pomáhají seznamy. Podmínkou je, že se na nich musí podílet. Jak by měly takovéto seznamy vypadat?

  • Vytvořte si přehlednou tabulku například s denními úkoly a po jejich splnění se odměňte, ať už kávou nebo třeba oblíbenou svačinkou. Ideální je vytvářet odškrkávací tabulky, díky kterým budete okamžitě vidět, jaké úkoly jste úspěšně zvládli.
  • Sepište si seznam všech věcí, které máte v plánu daný den dělat. Ze seznamu poté vyberte jen to opravdu důležité a úkoly od sebe odlište barevnými lepíky, které můžete oddělat po splnění úkolu.
  • Úkoly a povinnosti škálujte podle náročnosti a začněte těmi nejtěžšími.
  • Stanovte si společné cíle se svou rodinou a naplánujete si, jak na nich budete pracovat krok po kroku.

3. Vděčnost a povzbuzování

Naučte si zapisovat, co jste daný den zvládli. Můžete si například vytvořit návyk, že každý večer před spaním napíšete 5 až 10 věcí, které se vám povedly. Někdy to bude znamenat, že se vám podařilo vstát už na druhé zazvonění budíku, jindy, že jste se skvěle popasovali se svými emocemi. Může být také velmi přínosné požádat své blízké o to, aby vám dávali najevo, že vás oceňují. Většina lidí s ADHD často silně prožívá, v čem selhávají a mnohdy zapomínají na to, kolik toho vlastně umí. A že je toho opravu nespočet – jejich energie, zápal pro věc, nasazení, osobitost apod. Potřebují však, aby jim tyto silné stránky okolí připomínalo a povzbuzovalo je v tom, že zvládnou i situace, které jsou pro ně náročné.

4. Zvládání emocí

Zvládání emocí je mnohdy pro lidi s ADHD velmi obtížné. Postupně se učí vědomě se zastavit, zamyslet a jednat. Existuje řada technik a metodik nácvyků, které mohou být v tomto směru velmi přínosné. Ideální je využít zmíněnou pomoc u psychoterapeuta, případně jiného odborníka.

Dospělí s ADHD se v životě potýkají s celou řadou výzev, se správným přístupem je však možné tuto poruchu zvládnout. Klíčové je ADHD příjmout jako nedílnou součást svého fungování a osvojit si podpůrné návyky, které pomáhají při zvládání každodenních úkolů. Zlepšit kvalitu života s ADHD dokáže spojení sebepoznání, podpory blízkých a také správné léčby a terapie.


Mohlo by vás zajímat

Emoční inteligence: Proč je důležitá a jak ji rozvíjet

Emoční inteligence: Proč je důležitá a jak ji rozvíjet

Emoční inteligence u dětí: Jak ji mohou rodiče rozvíjet?

Emoční inteligence u dětí: Jak ji mohou rodiče rozvíjet?

K čemu jsou v psychoterapii dobré hranice?

K čemu jsou v psychoterapii dobré hranice?