Emoční resilience a jak ji rozvíjet?

24. srpna 2024

Proč jeden člověk ustojí i náročné situace, zatímco se jiní hroutí? To je otázka, kterou si pokládalo mnoho psychologů a výzkumníků. Shodli se na tom, že v těžkých časech do hry vstupuje takzvaná emoční resilience, tedy schopnost jedince efektivně se vyrovnat s obtížnými životními situacemi, stresory a změnami. Jedná se o schopnost dokázat se po negativních zkušenostech zotavit, aniž by to mělo zásadní dopad na naše duševní zdraví. Jakým způsobem je možné na emoční resilienci pracovat?

Jak na psychickou odolnost nahlíží psychologie?

Stres může mít v průběhu času negativní vliv na naši psychickou, fyzickou i emocionální pohodu. Emoční resilience může lidi chránit před škodlivými účinky stresu a posílit jejich schopnost získat zpět kontrolu nad jejich životem. Většina psychologů se shoduje na tom, že je odolnost mnohočetným konceptem složeným jak ze schopnosti zvládat těžké časy, tak i ze schopnosti dokázat na ně pružně reagovat. Existuje řada dovedností, které podporují odolnost a na kterých může pracovat každý jednotlivec, jedná se například o schopnost řešit problémy, efektivní komunikaci, emoční regulaci a zvládání stresu, budování sítě sociální podpory nebo přijetí pozitivního náhledu.

Proč jsou někteří lidé odolnější než jiní?

Celá řada výzkumů prokázala, že se psychická odolnost buduje již v dětství a přispívá k ní láskyplné a spolehlivé rodinné prostředí, které poskytuje dostatek příležitostí pro zvládání výzev a stresu. V případě, že je však rodinné prostředí stresující a chaotické, jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku rozvoje přehnaného sympatického nervového systému a silných emočních reakcí na budoucí stresory, které mohou přetrvávat i do dospělosti.

Psychologové věří, že míra, do které mohou lidé dokázat čelit traumatům, souvisí nejen s jejich výchovou, ale také s jejich povahou a genetickými predispozicemi. Za klíčový faktor odolnosti je dle odborníků považovaná schopnost frontální části mozku inhibovat emocionální reakce zprostředkované limbickým systémem. Amygdala má zásadní roli v ukládání traumatických vzpomínek, pro zotavení je zásadní schopnost dokázat se od nich odpoutat. Vědci si však uvědomují, že o genetice stále vědí velmi málo. Výzkumy nicméně prokázaly, že odolnost není pouze výsledkem biologické predispozice. Pro překonání traumatu jsou zásadní i rodičovská rozhodnutí přijatá v době, kdy se mozek a centrální nervový systém dítěte stále vyvíjí.

Co vše se podílí na emoční resilienci?

Podle renomovaného kanadského výzkumníka odolnosti Michaela Ungara je resilience souhrnem několika faktorů:

  • Individuální faktory: K individuálním faktorům je možné zařadit například schopnost řešit problémy, asertivitu, životní postoje, smysl pro humor či rovnováhu mezi závislostí a nezávislostí na ostatních.
  • Vztahové faktory: Za vztahové faktory ovlivňující emoční resilienci je možné považovat sociální kompetence, uspokojení potřeb dítěte, přítomnost pozitivních modelů a rolí či smysluplné vztahy s ostatními v domácím nebo školním prostředí.
  • Společenské faktory: Jaké společenské faktory mohou ovlivnit psychickou odolnost? Jedná se například o přístup ke vzdělání, toleranci okolí k přiměřenému rizikovému a problémovému chování či vnímání spravedlnosti ve společnosti.
  • Kulturní faktory: Dle Michaela Ungara se na emoční resilienci podílí i kulturní faktory, ať už v podobě životní filozofie, tolerantního přístupu k rozdílným ideologiím ostatních a k jejich víře a přesvědčení nebo kulturního zakořenění.

Jakým způsobem může emoční resilience zvýšit kvalitu života?

Pokud si nevybudujeme psychickou odolnost, můžeme se cítit zranitelní a zatížení ve chvíli, kdy nastanou potíže. Co vše tedy může do našeho života přinést psychická odolnost?

Menší riziko onemocnění související se stresem

Nedostatek psychické odolnosti může způsobovat chronický stres, jehož následkem může být vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo oslabený imunitní systém. Psychicky odolní jedinci tak mají nižší riziko rozvoje onemocnění spojených se stresem.

Snížení úzkosti a deprese

U lidí s vysokou odolností existuje vyšší pravděpodobnost, že dokáží překonat trauma nebo najít cestu ke zlepšení obtížné situace. Místo toho, aby se zabývali negativními aspekty, mohou hledat způsoby, jak překonat obtížnou situaci, nebo z ní dokonce něco vytěžit.

Zlepšená schopnost učení

Již kojencům a malým dětem umožňuje přirozená psychická odolnost pokračovat i poté, co se setkají tváří v tvář s neúspěchem, což přispívá k jejich schopnosti učit se výjimečně rychlým tempem.

Nižší pravděpodobnost rizikového chování

U lidí s nízkou psychickou odolností existuje vyšší pravděpodobnost rozvoje vysoce rizikového chování, jako je nadměrné užívání návykových látek nebo hraní hazardních her.

Větší životní spokojenost

Překonávání výzev a těžkostí může přispět k osobnímu růstu a sebezdokonalení, což posiluje celkovou životní spokojenost.

Jak rozvíjet a posilovat emoční resilienci?

Ve zvířecí říši je většina tvorů vysoce odolná a i lidé mohou být odolní. Na rozdíl od zvířat má však řada z nás potíže s vypnutím stresové reakce po ohrožujícím zážitku. Pokud máte pocit, že vám emoční resilience chybí, jistě vás potěší, že je možné tuto cennou emocionální dovednost pěstovat. Jak?

  • Cvičení vděčnosti: Zaměřte se na pozitivní aspekty svého života. Vděčnost můžete posilovat například vedením deníku vděčnosti.
  • Sebepéče: Podpořte své fyzické i psychické zdraví tím, že o sebe budete pečovat kombinací zdravé stravy, pohybu, dostatku spánku a relaxace.
  • Udržování silných vztahů: Výše jsme uvedli, že se na odolnosti podílí vztahové faktory. Silné a podporující sociální vztahy jsou klíčové pro zvládání stresu. Zaměřte se na posílení vztahů se svými nejbližšími a budujte nové vazby.
  • Otevřenost změnám: Emoční odolnost může posílit také přijímání změn jako nedílné součásti života a adaptace na nové situace.
  • Relaxační techniky: Vědecké studie jsou důkazem toho, že zvýšit schopnost zvládat obtížné situace mohou i relaxační techniky v čele s mindfulness, meditací nebo dechovými cvičeními.
  • Změna přístupu k neúspěchu: Naučte se vnímat neúspěch jako příležitost k učení. Reflexe a analýza chyb mohou přispět k tomu, abyste se v budoucnu vyhnuli podobným problémům.
  • Práce s myšlenkami: Řiďte své myšlenky. Pracujte na tom, abyste si udrželi nadějný pohled na věc, a přijměte fakt, že změny a neúspěchy jsou součástí života.
  • Stanovení dosažitelných cílů: Pocit kontroly nad vlastním životem může posílit stanovení dosažitelných cílů a postupných kroků k jejich dosažení.

Cvičení: Zvýšení odolnosti prostřednictvím sebeuvědomění

Ke zvýšení odolnosti může do značné míry přispět sebeuvědomění. Co to sebeuvědomění je? Znalosti A-B-C naší mysli, kde A (Antecedent) je příčina, která vedla k současné situaci, B (Behavior) je chování neboli způsob, jakým jsme se rozhodli na ni reagovat, a C (Consequence) je důsledek, který naše jednání a emoce pravděpodobně přinesou. Pokud se naučíme rozpoznat stresové situace a dokážeme rozklíčovat, jak na ně reagujeme a k čemu naše reakce vedla, může to přispět ke zvýšení emoční odolnosti.

Stresor

Příčina

Co se stalo?

Chování

Jak jsem reagoval/a?

Důsledek

Jaký měla moje reakce účinek?

Deadline úkolu v práci Šéf se začal vyptávat, kde jsou podklady Lekla jsem se, že úkol nestíhám pořádně zpracovat Dva dny jsem špatně spala
Sem si doplňte Váš stresor ... ... ...
Rozvoj emoční resilience je kontinuální proces, který vyžaduje trpělivost a praxi. Posilování této schopnosti vám může pomoci lépe zvládat životní výzvy a dosáhnout většího pocitu pohody a spokojenosti v každodenním životě.

Bc. Eliška Sýkorová

Všechny články

Mohlo by vás zajímat

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Strategie pro prevenci vyhoření

Strategie pro prevenci vyhoření