Jaký vliv mají sociální média na naši duševní pohodu?

15. srpna 2024

Sociální média jsou v současné době neodmyslitelnou součástí života většiny z nás. Oblíbené platformy, ke kterým patří například Facebook, Instagram, X nebo TikTok, nám umožňují být neustále ve spojení nejen s přáteli a rodinou, ale prakticky s celým světem. Tato propojenost má ale i své stinné stránky, které mohou negativně ovlivnit naši duševní pohodu. Jakou roli hrají sociální média, co se duševního zdraví týče? A jaké strategie mohou přispět k tomu, abychom si od sociálních sítí dokázali udržet zdravý distanc?

Jak sociální média ovlivňují naše duševní zdraví?

Sociální média mohou mít vliv na naši psychiku hned v několika směrech. Za rizikové faktory můžeme považovat zejména následující:

Srovnávání s „dokonalým“ životem ostatních

Lidé mají kvůli všudypřítomným sociálním sítím tendenci porovnávat svůj život s pečlivě vybranými a často zkreslenými obrazy života ostatních, což může vést k pocitům nedostatečnosti, nízkému sebevědomí a depresi. Výzkumy ostatně potvrzují, že lidé, kteří tráví více času na sociálních médiích, mají tendenci cítit se hůře ohledně svého vlastního života.

Závislost, která zhoršuje kvalitu života a narušuje vztahy

Sociální média jsou navržena tak, aby byla co nejvíce návyková. Každé oznámení, lajk nebo komentář uvolňuje dopamin – chemickou látku v mozku spojenou s pocitem štěstí. Tento jev může vést k neustálému kontrolování telefonu, které může jít ruku v ruce se ztrátou produktivity, zhoršení kvality spánku či narušení vztahů.

Kyberšikana zodpovědná za rozvoj úzkostí a depresí

Anonymita a vzdálenost, které jsou spojené se sociálními médii, bohužel představují ideální prostředí pro rozvoj negativního chování, jako je například kyberšikana. Pokud se stanete obětí kyberšikany, může to mít vážné důsledky na vaše duševní zdraví, kyberšikana může vést k rozvoji úzkostí a depresí a v krajních případech i k sebevražedným myšlenkám.

Narušení spánkového režimu

Jedním z problémů dnešní doby, a to jak u dospělých, tak i u dětí, je snížená kvalita spánku. Jedním z faktorů, které spánek negativně ovlivňují, je modré světlo vyzařované obrazovkami. Modré světlo totiž narušuje produkci melatoninu známého také jako spánkový hormon. Z důvodu neustálého používání sociálních médií před spaním tak může dojít k zhoršení kvality spánku a vzniku insomnie. Kromě toho může vést sledování sociálních sítí ke zvýšené úzkosti a stresu.

Poznejte strategie pro zdravé využívání sociálních médií

Říká se, že je internet dobrý sluha a špatný pán. Totéž platí i pro sociální média. Co tedy udělat proto, aby nám sociální média sloužila a co nejméně narušovala naši psychickou pohodu?

Nastavte si časové limity

Všeho moc škodí a dvojnásobně to platí pro čas trávený na sociálních sítích. Stanovte si tedy limity, které budete denně na sociálních médiích trávit. S omezením času vám můžou pomoci různé aplikace. A co s vzniklým volným časem? Věnujte ho například sportu, který má blahodárný vliv na fyzické i psychické zdraví.

Kultivujte zdravé online návyky

Čas trávený na sociálních sítích samozřejmě může být i prospěšný, příkladem může být vyhledávání vzdělávacích videí, pracovních nabídek nebo spojení s přáteli. Jednou ze strategií pro zdravé využívání sociálních sítí je jejich vědomé používání s jasným záměrem namísto pouhého pasivního sledování.

Dopřejte své psychice digitální detox

Takzvaný digitální detox neboli odpojení od technologií je dle odborníků spojené s celou řadou přínosů, ať už se jedná o zlepšení spánku a koncentrace nebo snížení stresu a úzkosti. Naplánujte si proto pravidelné přestávky od sociálních médií, které mohou být v řádech hodin i dnů. Volný čas opět můžete věnovat činnostem podporujícím duševní pohodu, jako je pohyb, meditace nebo čtení.

Vzdělávejte s v oblasti bezpečnosti sociálních sítí

Předcházejte internetovým nástrahám tím, že budete vzdělávat sebe i ostatní o rizicích spojených se sociálními médii a tím, jak je zdravě využívat. Praktické informace sdružuje například projekt DigiDetox.me, který pomáhá sdílet informace ohledně zdravého používání technologií.

Dejte šanci terapii

Pokud vám všudypřítomná sociální média přerůstají přes hlavu a máte pocit, že negativně ovládají váš život, může vám pomoci návštěva terapeuta. S pomocí zkušeného terapeuta najdete cestu, jak nad sociální sítěmi získat kontrolu.

Sociální média mohou být mocným nástrojem pro spojení a sdílení, je ale důležité uvědomit si i jejich potenciální dopady na naše duševní zdraví. Používáním strategií pro zdravé využívání sociálních médií a praktikováním digitálního detoxu můžete najít rovnováhu, která vám umožní těžit z výhod sociálních médií, aniž by byla ohrožena vaše duševní pohoda.


Mohlo by vás zajímat

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Strategie pro prevenci vyhoření

Strategie pro prevenci vyhoření