Skryté dary krize aneb nejvíce rosteme díky krizi
Pokud právě procházíte krizí, možná si jen těžko dokážete představit, že by vaše současná situace mohla přinést něco pozitivního. Krize je období, ze kterého není úniku. Je to místo, které na nás vyvíjí tlak. Je to prostor, ve kterém je velmi nekomfortní dlouho setrvávat. Krize nás nutí podniknout kroky ke změně, které však mnohdy dokáží obrátit náš život k lepšímu.
Přijetí krize jako možnosti transformace
Ve chvíli, kdy se ocitneme v údolí krize, nelze již situaci ignorovat, a pokud se zuby nehty držíme, bude to bolet déle. Strach ze změny může být tím, co nás do krize přivádí nebo nás v ní udržuje. Můžeme se tak v procesu dostat do stavu zamrznutí, kdy naše nervová soustava vypne tlak, šetří naše síly, ale zároveň se nám nedaří pohnout se z místa.
Někdy nás životní okolnosti do krize katapultují z nuly na sto. V našem životě se stane něco, co náš život obrátí vzhůru nohama. Tyto situační krize se mohou týkat ztráty blízké osoby, ztráty zaměstnání, rozchodu, nemoci vlastní nebo někoho v rodině. Je to něco, co námi hluboce otřese. Na tuto cestu se nevydáváme dobrovolně, ale jsme do ní vrženi. Podobně jako Inanna (někdy také nazývána Ištar – bohyně starověké Mezopotámie). Je postavou mnoha mýtů, kdy ten nejznámější vypráví právě o jejím sestupu do podsvětí, jež můžeme vnímat jako setkání s nevědomím a její temnou stránkou/stínem a jejím přijetím.
Tento mýtus tedy poukazuje na to, že někdy musíme sestoupit do “podsvětí”, abychom mohli odložit to staré, nefunkční. Joseph Campbell – americký spisovatel, který se zabýval mýty a religionistikou, mluví o cestě hrdiny. Nutí nás odložit domněnky o nás samotných a o světě. Tento proces je iniciací do nového způsobu života, ve kterém to staré musí zemřít. Tento proces jde někdy ”na dřeň” a může být velmi intenzivní.
Najednou se může zdát, že se vše kolem nás rozpadá nebo přestává dávat smysl. Tato cesta nás může vrhnout do chaosu, kdy nám staré již neslouží a to nové ještě není. Pocit chaosu je obecně vnímán velmi nepříjemně, protože chceme mít přece jasno nejen o sobě, ale i o světě kolem nás. Pomáhá nám se orientovat ve světě a získat pocit kontroly.
Jakým způsobem s krizí pracovat?
Kdykoliv se nacházíme v krizi, je potřebné identifikovat naše zdroje. Zpracování krize vyžaduje spoustu energie. Opouštění toho známého a familiárního může představovat silný nápor na náš nervový systém. Cokoliv nového a neznámého může být naším nervovým systémem vyhodnoceno jako nebezpečí. Pokud procházíme krizí, je potřeba se zaměřit na vědomou a cílenou sebe péči.
V tomto období potřebujeme pečovat nejen o svoje tělo, ale i o mysl a duši. Na úrovni těla vám pomůže dodržovat spánkový režim, kvalitně jíst a dopřát tělu nějakou formu pohybu. Pohyb samotný vám může pomoci s výše zmiňovaným stavem zamrznutí. Na úrovni mysli si můžete uvědomit nějaké momenty v minulosti, kdy jste zvládli překonat náročné situace. Tento krok ve vás může posílit důvěru, že i tuto situaci zvládnete.
Dalším možným nástrojem je psát si deník vděčnosti, tedy to, čeho si vážíte, nebo co se vám v daný den povedlo. Tento krok vám pomůže obrátit vaši pozornost k tomu, co ve svém životě máte, a co je v pořádku, a může vám pomoci si uvědomit dílčí změny. Naše pozornost je většinou zaměřená na to, co je potřeba změnit a co nefunguje. Práce s uvědomováním toho, za co můžete v životě cítit vděčnost, vám pomáhá se vnitřně přeladit. Nemělo by se ovšem jednat o falešnou náplast pozitivity, která zastírá to, co potřebujete prožít a cítit. Celkově potřebujete svou pozornost zaměřit na to, co vám právě teď pomáhá a o co se můžete opřít.
Vím o něčem, co mi pomůže uklidnit můj nervový systém a navodit ve svém těle pocit bezpečí? Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se můžete zklidnit, je pomocí vědomého dechu. Pokud prohloubíte svůj dech, vaše tělo může přepnout do klidovějšího režimu. V procesu krize vám může být také nápomocná přítomnost druhé osoby, která je klidná a cítíte se s ní bezpečně. Toto sladění se nazývá koregulace a je vrozenou potřebou našeho nervového systému.
Jakým způsobem může krize měnit náš život k lepšímu?
Krize je někdy voláním naší duše po změně a větší svobodě. Co vám může pomoci posunout se z pozice boje do přijetí a odevzdání se procesu, kterým musíme projít, aby mohlo dojít k proměně? Tím, že se přeladíte na to, že si začnete opravdu naslouchat a změníte vnímání situace z pozice, že se věci dějí vám do úhlu pohledu, že se věci dějí pro vás, i když tomu právě nemusíte rozumět.
Krize tlačí na naše slabá místa. Může dostat na povrch naše strachy , obavy a zranění, která v sobě máme uložená. Hodně intenzivní prožívání situace, které jakoby neodpovídá tomu, co se momentálně okolo nás děje, může odkazovat na dřívější podobný zážitek, který je teď současnou situací umocněný.
Je to pozvánka si tato místa v sobě prohlédnout, pochopit a dovolit si je prožít. Co se mi teď děje? Z čeho mám největší strach? Co mě v této situaci nejvíce ohrožuje? Odpovědi na tyto otázky mohou přinést zklidnění. Jakoby tak naše situace trochu ztratila svůj náboj. To, co nás v průběhu krize bolí nebo čeho se bojíme, v sobě totiž zároveň nese klíč k naší vnitřní svobodě.
Každý máme jinou zátěž a pro každého z nás je to, co vnímáme a prožíváme jako krizi, něco jiného. Někdy může být nápomocné, když najdete někoho, kdo vedle vás může kráčet a pomůže vám se v situaci zorientovat a “podržet” vás. Pokud se zeptáte někoho, kdo si prošel nějakou životní krizí, s odstupem času vám může říct, že ho celý proces posílil a osvobodil. Možná že život tak, jak jsme si ho vystavěli, nám začal být v určité chvíli moc těsný nebo nám nepřinesl to, co jsme očekávali.
V průběhu krize můžete objevit nebo znovu integrovat části vás samých, které jste postupem času, jak se náš život vyvíjel, poztráceli nebo jste si je zakázali. Krize tak může být voláním po sjednocení. Pokud se vám podaří krizí úspěšně projít, může se vám otevřít nový prostor a pohled na svět. Najednou se vám z místa, kde vám již bylo těsno, podaří vykročit jinam.
Dobře zvládnutá krize ve vás může posílit důvěru v sebe sama a snížit strach z případných dalších změn. Může ve vás vypěstovat houževnatost a větší rozhodnost. Může vám pomoci uvidět, kdo jsou ve vašem životě lidé, na které se můžete spolehnout. Díky krizi si můžete také uvědomit hodnoty, které jsou pro vás důležité a na základě kterých chcete žít.
Cestu z krize vám může pomoci najít terapie
Vzpomínám si na příběh jedné své klientky, která se odhodlávala k odchodu ze svého nefunkčního manželství. I když pro ni bylo těžké se rozhodnout a přiznat si, že je na čase odejít, samotné rozhodnutí jí přineslo úlevu a odhodlání. Vyčerpala všechny své možnosti, jak vztah zachránit. Další fáze pro ni znamenala proces vyrovnat se se svým rozhodnutím a zpracovat vše, co toto rozhodnutí přineslo. Na povrch se dostaly její pocity osamění, smutek ze ztráty vztahu, ztráta vize společné budoucnosti, osočování a nátlak manžela, nejistota, nepochopení rodiny a přátel, obavy z toho, co bude.
I když věděla, že je to pro ni správné rozhodnutí, vyskytla se v turbulencích, které změny přináší. Musely jsme společně pracovat na opěrných bodech a jejích zdrojích, které jí pomohly touto změnou projít. Samotný rozvod přinesl zpět do jejího života téma rozvodu jejích rodičů, které tak mohla znovu otevřít. Terapie byla jedním kotvícím bodem – neutrálním a podpůrným prostředím, kde se mohla potkat s tím, co se v ní odehrávalo. Po několika měsících se její život změnil od základů a cítí se v souladu s tím, kým je, co potřebuje a cítí se sebejistější.
I když krize bezesporu představuje velmi náročné období, často má na náš život pozitivní dopad. Díky krizi si totiž můžete uvědomit, jakou cestou se v životě vydat, přehodnotit své životní hodnoty a priority, a objevit nové možnosti osobního růstu. Krize nás nutí opustit nefunkční vzorce chování a hledat nové způsoby řešení problémů, což může vést k posílení sebevědomí a odolnosti.