Jak srovnání s ostatními ovlivňuje naše životy?

27. srpna 2024

Říká se, že když se chce člověk ponořit do psaní, měl by nejdříve hledat inspiraci sám v sobě. Zamyslela jsem se tedy nad tím, jaké téma doprovází můj život a zároveň bude přínosem pro ostatní. Pečlivě jsem pozorovala sebe, své klienty i své blízké a došla jsem k závěru, že to, co mě i většinu ostatních lidí provází celým životem, je srovnávání se s druhými lidmi.

S ostatními se srovnáváme už od dětství

Už jako děti si uvědomujeme rozdíly – někdo má hezčí tričko, někdo delší vlasy, někdo je hubenější. Postupem času přecházíme od fyzických odlišností k psychickým a všímáme si toho, že někdo brečí často, někdo vybuchuje jako sopka a jiný bere vše s humorem. Srovnávání nás provází každým dnem a mnohdy si ani neuvědomíme, kolik času mu věnujeme.

Srovnávání může být v mnoha směrech přínosné…

V čem je to vlastně dobré stále se srovnávat? Srovnávání může přispět k zvýšení sebevědomí, víme, že jsme v něčem lepší nebo máme něco velmi žádaného. Může nám také dopomoci k zařazení se do nějaké skupiny, například skupiny elitních sportovců, špičkových vědců, nadšených trampů, veselých hudebníků atd. Srovnávání nám také umožňuje kultivovaně vybít svůj hněv, třeba tím, že se účastníme nějaké soutěže. U někoho může navíc vzbuzovat soucit s těmi, kteří jsou z nějakého důvodu méně úspěšní než jiní.

…má však i své stinné stránky

A co nám srovnávání bere? Možná určitou svobodu, často nechceme vyčnívat a toužíme se jen zařadit do nějaké skupiny. Bere nám chuť zkoušet nové věci, protože se obáváme, že v nich nebudeme dost dobří. Srovnávání se nás také může oddalovat od ostatních. Vyhýbáme se jim, protože očekáváme, že je zklameme nebo že nám budou závidět. V neposlední řadě nám může krást pocit štěstí, protože máme pocit, že nikdy nebudeme dostatečně dokonalí.

Srovnávání se je nedílnou součástí našich životů

Lidé často říkají, že by se chtěli tohoto neustálého srovnávání se zbavit. Je to ovšem v lidských silách? Je třeba přijmout, že srovnávání se mělo vždy ve společnosti své místo a bude ho mít i nadále. Je to nejspíš proto, že je v řadě věcí prospěšné. Můžeme ho vnímat jako přísnou paní učitelku, která nás vždy pokárá za chyby, nebo jako laskavou učitelku, jež poukáže na to, co už umíme, v čem jsme lepší a v čem se můžeme zlepšit.

Samozřejmě, že si i při psaní tohoto textu můžu říkat, že jiní by ho napsali lépe a že až si budu číst tento text za rok, budu se chytat za hlavu. Můžu si také říct, že je to můj první článek pro Terapie.cz a co se dělá poprvé, obvykle není to nejlepší. Tento článek také mohu brát jako první krok k mnohem vybroušenějšímu textu. Mohu si vzpomenout na to, co předcházelo tomu, že mohu vůbec takový článek napsat. Anebo si můžu představovat čtenáře, který v textu objeví něco důležitého.

Jak se naučit žít se srovnáváním se?

Vnímat srovnávání jinak, je jen jeden ze způsobů, jak žít se srovnáváním se. Další možností je ve chvíli, kdy zažíváme neklid, využít nějakou meditační techniku např. prosté pozorování dechu, procházení jednotlivých částí těla, vnímání přítomnosti všemi smysly atd. Někdo může brát srovnávání se jako běžnou součást života, které už přestal věnovat pozornost. Jiný se může srovnávat jen sám sebou. Další si může uvědomovat, že když se s někým srovnává, nemá všechny informace a vidí jen pomyslnou špičku ledovce.

Věřím, že každý z nás si hledá svou vlastní cestu, jak žít se srovnáváním se. Tento článek může přinést vodítka k jejímu nalezení. Mezi takováto pomyslná vodítka patří:

1.Stanovte si vlastní cíle

Cíle by měly být proveditelné, smysluplné, ani ne příliš obtížné, ani ne lehké.

2.Postupujte po malých krůčcích

Nechtějte mít všechno hned, tím že budete postupovat pozvolna, pravděpodobněji se vám bude dařit naplnit dílčí kroky.

3.Nenechte se odradit překážkami

Každý občas klopýtne, důležité je pokračovat dál.

4.Obklopte se lidmi, kteří vás podpoří

Pečlivě si vybírejte přátele tak, aby vám pomáhali ve vašem osobním růstu.

5.Všímejte si toho, co se vám podařilo

Oceňte se pokaždé, když se vám podaří dosáhnout dílčího kroku na vaší cestě.

6.Uvědomte si, že každý se má v čem zlepšovat

Na sociálních sítích to často vypadá, že někteří lidé vedou dokonalý život. Je to ale pouhá iluze, každý člověk vláčí na zádech batůžek se svými problémy.

7.Uvědomte si, v čem jste výjimeční

Každý člověk má něco, co může předat světu. Rozvíjejte to a dejte to na odiv ostatním.

8.Připomínejte si, čeho chcete dosáhnout

Během své cesty se vám může stát, že téměř zapomenete, co jste si přáli. Je užitečné mít po ruce něco, co vám to bude připomínat např. talisman, písničku nebo vision board.

Srovnávání se s ostatními je něčím, co se týká každého z nás. Má jak své pozitivní, tak i své stinné stránky, které mohou negativně zasahovat do našich životů. Existuje však celá řada způsobů a metod, jak ke srovnávání se přistupovat tak, aby nebylo vaším nepřítelem, ale spíše životním parťákem.


Mohlo by vás zajímat

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Strategie pro prevenci vyhoření

Strategie pro prevenci vyhoření