Jak vyjít z neúspěchu silnější?
Možná znáte rčení, že nikdo učený z nebe nespadl, nebo si vzpomenete na řadu dalších moudrostí, které nám připomínají, že pokud za něčím jdeme, je potřeba vydat se na cestu učení, cestu vzestupů i pádů. Jak se k neúspěchům, které mohou vést k pocitu selhání, postavit?
Neúspěchy jsou nedílnou součástí našich životů
Pamatujete si, kolikrát jste spadli z kola, než jste se naučili jezdit? Nebo jak jste se zakoktávali, než jste se naučili číst? A pak v dospělosti, kolik musíte absolvovat pohovorů, než najdete konečně tu správnou práci? A kolik partnerů vystřídáte, než potkáte toho pro vás pravého? A možná někdy jdou věci úplně hladce a někdy to nevyjde, i když jste skvěle připraveni.
Zdá se, že pády jsou nevyhnutelné a mohou být i cenné. Učí nás houževnatosti, odhodlání a novým dovednostem. Každý pád je krokem k mistrovství. Neúspěch není důvodem k zastavení, ale znamením, že jste na cestě. Každý zkušený člověk si prošel obdobím, kdy se musel zvednout a jít dál. Ať už jde o malé či větší neúspěchy, myslete na to, že: „Nezáleží na tom, kolikrát upadnete. Důležité je, abyste pokaždé z té země něco zvedli.“
Jak v životě čelit neúspěchům? Vyzbrojte se laskavostí
A jak to zvládnout v praxi? Jak si poradit s frustrací, zklamáním a pocity, že selhání je konec nebo aspoň strašná tragédie?
- Změňte jazyk, jakým k sobě mluvíte: Nedělejte z neúspěchu středobod svého vesmíru. Vezměte to tak, že se to prostě stalo a dívejte se na to, jako na izolovanou událost. Je to událost, nejste to vy! Představte si, co byste na takový neúspěch řekli nejlepšímu příteli. Bylo by to něco jako: „Ty už jinej prostě nebudeš, jsi k ničemu a vždycky to tak bylo a bude. Vždycky všechno zkazíš.“ Nebo byste svého přítele spíše podpořili, místo abyste ho kritizovali? Udělejte to samé pro sebe: „Mrzí mě to, ale konec světa to není, jde se dál.“
- Prožijte si emoci, ale nenechte se jí pohltit: Jasně, nemusíte si nalhávat, že je to v pořádku a jste v pohodě, když to tak není. Prostě tohle se nepovedlo a ano bolí to.
Tip: Vyhraďte si konkrétní čas na to, kdy si dovolíte neúspěch oplakat nebo o něm přemýšlet. A pak se už zaměřte na další kroky.
- Přepište svůj příběh: Dalším krokem, jak s neúspěchem pracovat a naučit se na něj nahlížet v pozitivnějším světle, je přepsání vašeho příběhu. Jak vyprávíte svůj příběh? Je to drama s nejistým koncem? Tragédie jednoho pádu za druhým v hlavní roli? Zkuste jiný příběh. Příběh o tom, jak se možná občas na cestě ztratíte, abyste se mohli vrátit silnější a chytřejší, třeba s nějakým vzácným poznáním, které by vás jinak minulo. Jak byste svůj příběh vyprávěli, kdybyste věděli, že vás vede k něčemu důležitému?
Jak může vypadat přepsání příběhu v praxi?
Lucie (jméno v příběhu z praxe je smyšlené a příběh uveřejněn se souhlasem klientky), která prošla těžkým rozchodem po desetiletém vztahu, přišla do terapie se svým příběhem: „Promarnila jsem deset let života s někým, kdo si mě nezasloužil. Nikdy už si nikoho nenajdu, zůstanu osamělá.“ Cítila vztek, lítost i bezmoc. V průběhu terapie jsme zkoumali, co jí vztah dal, co se naučila o sobě, o vztazích, o tom, co v budoucnu chce a co už nehodlá tolerovat. Nakonec si svůj příběh přepsala: „Deset let jsem investovala do vztahu, který mě hodně naučil. Teď vím, co chci, a jdu dál.“ Po čase začala nový vztah s mnohem větším sebevědomím a jasnějšími hranicemi.
Co si z té země vezmete? Ještě jednou se na celou situaci zpátky ohlédněte a zkuste se na ní dívat očima zvědavého dítěte, které objevuje svět s otevřeností ke všemu novému:
- Co zajímavého a užitečného jste se dozvěděli?
- Jak vás tohle může posílit do budoucna?
- Co jste se naučili a hodí se pro váš další život, pro váš růst?
Neúspěch není jen překážka, ale také zdroj cenných informací. Vezměte si s sebou to, co vám může pomoci na vaší další cestě. Nová poznání, zkušenosti, nové strategie. To, co vám neslouží (sebepodceňování, zbytečné výčitky), nechte ležet a pokračujte dál.
- Najděte v sobě odvahu snít znovu: Teď, když jste si dovolili prožít zklamání a vzít si z něj to užitečné, nastal čas podívat se dopředu. Každý konec otevírá prostor pro něco nového. Možná ještě necítíte jistotu, možná se ještě bojíte dalšího pádu, a to je v pořádku. Dovolte si znovu snít, i kdyby se ty sny zdály vzdálené. Nejde o to mít všechno hned, ale o to vykročit směrem, který dává smysl.
Jak to může vypadat v praxi?
Když Lucie, která o pár odstavců výše přepsala svůj příběh, postupně začala opět snít, místo: „Už nikoho nepotkám.“ si dovolila snít o zdravém, vyrovnaném vztahu a začala ho pomalu tvořit. Nejdříve jen na terapiích a ve svých myšlenkách. Po nějaké době se seznámila s někým novým, tentokrát s vědomím, co opravdu chce a vírou, že to může být fajn.
Když se jedny dveře zavřou, další se otevřou
Možná je ještě těžké si to představit, ale někdy v budoucnu se na tuto situaci podíváte s větším nadhledem, možná i s úsměvem. Vzpomeňte na momenty z minulosti, kdy jste měli pocit, že je něco úplným koncem. Jak je vnímáte dnes? Jsou stále tak intenzivní, nebo už vybledly? Možná jste si z nich odnesli cenné poznání, které vás posunulo dál. A pokud vás i po letech stále bolí, možná vám tím dávají signál, že je potřeba se k nim vrátit a vědomě je zpracovat.
Neúspěch často vnímáme jako uzavřenou kapitolu, definitivní ztrátu nebo úplný konec, dveře se zavřely. Přirozeně přichází frustrace, zklamání či lítost. A možná to je uzavřená kapitola, zavřené dveře. A když se jedny dveře zavřou, další se otevřou. Když jedna kapitola skončí, další může začít. Místo abyste se soustředili na zavřené dveře, rozhlédněte se, kde se otevírají nové?
A co když se v tom přesto dál utápíte? Pokud máte pocit, že se z neúspěchu nedokážete sami dostat, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Jít na terapii není projevem selhání, naopak, je to cesta k sebepoznání a k získání dovedností, které vám pomohou zvládat podobné situace lépe. Někdy stačí jen jiný úhel pohledu a podpora, abyste mohli jít dál.