Na co nezapomínat při mateřství? Na sebepéči

09. června 2024

„Mateřství je nejkrásnější období života.“ Kolikrát už jste tohle slyšely? Ať už si mateřství užíváte více či méně, je důležité myslet na péči o sebe. Proč? Péče o dítě je náročná nejen fyzicky, ale především psychicky. Změna životního tempa, sociální izolace, nedostatek spánku, to vše se může odrážet na náladě, energii a psychickém zdraví maminek.

Co je to sebepéče neboli Self-care?

Sebepéče je souhrnné označení pro celostní péči o člověka. Záměrně pečujete o své fyzické i duševní zdraví. Díky správné sebepéči snižujete nezdravé účinky stresu, ale také rozvíjíte krátkodobou i dlouhodobou životní pohodu. Základem sebepéče je být v kontaktu sama se sebou a se svými potřebami. Víte, že sebepéči se můžete naučit i na terapii?

Aby sebepéče přinášela do vašeho života pozitivní aspekty, musíte se jí věnovat záměrně a vědomě se pro ni rozhodnout. Jde o individuální proces, který se odvíjí od vašich potřeb. Každý si musí podobu sebepéče najít sám. Důležité je, abyste se jí věnovaly pravidelně a vytvořily si a udržovaly zdravé návyky. Péče o sebe reaguje na vaše potřeby. Tyto potřeby se ale během života mění. Proto je potřeba dělat takové aktivity, které vám právě vyhovují.

V jakých úrovních byste o sebe měla pečovat?

  • Péče o tělo – zahrnuje dostatek spánku, kvalitní a pravidelné stravování, sportovní aktivity a obecně pohyb.
  • Péče o vztahy – buďte v kontaktu s druhými (s kamarády, s rodinou).
  • Péče o duši – vyhraďte si čas sama na sebe, buďte k sobě laskavá, učte se nové věci.
  • Spirituální péče – najděte si čas a prostor pro rozjímání, propojení s přírodou, na přemýšlení nad tím, kam směřujete.

6 tipů na sebepéči od psychoterapeutky Mgr. Zuzany Vaňkové

Motivací pro pravidelnou péči o sebe sama vám může být vidina jednoduššího zvládání a příjemnějšího pocitu z mateřství.

1. Nechte o sebe pečovat během šestinedělí

V dnešní době na vás ze všech stran vyskakují fotky plochých bříšek po porodu, což může být stresující. Víte, jak to chodilo v dřívějších dobách? Novopečená maminka s novorozeným dítětem měla vyhrazené speciální místo „v koutě“, v klidném místě stranou, které sloužilo pro ženu po porodu hlavně k odpočinku.

Ostatní jí dopřávali péči, klid a nosili jí výživná jídla proto, aby nabrala sílu a nemusela stát hned po porodu u plotny. Zkuste počítat s tím, že porod nemusí být procházka růžovou zahradou a domluvte si po dobu šestinedělí zvýšenou péči od ostatních, abyste měla čas si zvyknout na novou roli a poznat se s miminkem.

2. Poskládejte si pyramidu potřeb

Jídlo, spánek, bezpečí. Zamyslete se nad tím, zda máte zajištěny tyto 3 základní potřeby. Pokud ne, počítejte s tím, že energie nebude nazbyt a možná budete muset na pár dní přepnout do krizového režimu.

3. Buďte k sobě laskavá a tolerantní

Když na vás dopadne stres z neumytého nádobí nebo nepořádku, vzpomeňte si, kolik hodin jste naspala za poslední noci a zda jste zvládla sníst alespoň 3 jídla za den. Ne? V tom případě přepněte na krizový režim: neřešte, že jste celý den v pyžamu a že je doma nepořádek. Snažte se daný den pouze „přežít“, myslet na pyramidu potřeb a být k sobě laskavější a tolerantní.

4. Naplánujte si pevné body

Plánování s dítětem není jednoduché, ale denní rytmus a rutina vám zajistí pocit stability. Stejně tak plánování aktivit jako procházky s kočárkem, setkání s kamarádkami, hlídání. Pokud je to jen trochu možné, naplánujte si třeba pravidelné docházení na masáže nebo třeba na mani a pedikúru. Budete mít v dohledu pevný bod, na který se budete těšit a díky tomu lépe zvládnete i náročnější chvíle.

5. Dopřejte si digitální detox

Když k mateřství potřebujete vyhledat nějakou radu, pravděpodobně otevřete internet, kde se to „zaručenými“ radami jen hemží. Někdy jich ale za den může být až moc. Dokonalost z instaprofilů vás může ochromit a vyvolat dojem, že jste neschopné a ostatní, že to zvládají mnohem lépe než vy. Pokud ucítíte tlak, že mateřství nezvládáte tak dobře, jako ostatní, doporučuji digitální detox a podporu od blízkých lidí.

6. Nestyďte se požádat okolí o pomoc

Cítit se pod psa, a to nejen v mateřství, je normální. Takové pocity zažívají občas všichni. Důležité je, nebýt v takové situaci sama. Využijte podporu lidí kolem sebe. Stanou se vaší záchrannou sítí. Požádejte o hlídání třeba prarodiče a vyrazte do kina s manželem nebo na skleničku s kamarádkami. Pokud vám taková podpora nestačí, nebo vám ji nemá kdo poskytnout, nebojte se využít podpory terapeuta či terapeutky. Pomůže vám zmírnit obavy, stres a úzkosti.


Mohlo by vás zajímat

Co je to poporodní deprese, jak ji poznat a zvládnout?

Co je to poporodní deprese, jak ji poznat a zvládnout?

Je mateřství smyslem života? Pro někoho ano, pro jiného ne. Respekt zaslouží obojí

Je mateřství smyslem života? Pro někoho ano, pro jiného ne. Respekt zaslouží obojí

Jak s dětmi mluvit o sexu?

Jak s dětmi mluvit o sexu?