Na co nezapomínat při mateřství? Na sebepéči
„Mateřství je nejkrásnější období života.“ Kolikrát už jste tohle slyšely? Ať už si mateřství užíváte více či méně, je důležité myslet na péči o sebe. Proč? Péče o dítě je náročná nejen fyzicky, ale především psychicky. Změna životního tempa, sociální izolace, nedostatek spánku, to vše se může odrážet na náladě, energii a psychickém zdraví maminek.
Co je to sebepéče neboli Self-care?
Sebepéče je souhrnné označení pro celostní péči o člověka. Záměrně pečujete o své fyzické i duševní zdraví. Díky správné sebepéči snižujete nezdravé účinky stresu, ale také rozvíjíte krátkodobou i dlouhodobou životní pohodu. Základem sebepéče je být v kontaktu sama se sebou a se svými potřebami. Víte, že sebepéči se můžete naučit i na terapii?
Aby sebepéče přinášela do vašeho života pozitivní aspekty, musíte se jí věnovat záměrně a vědomě se pro ni rozhodnout. Jde o individuální proces, který se odvíjí od vašich potřeb. Každý si musí podobu sebepéče najít sám. Důležité je, abyste se jí věnovaly pravidelně a vytvořily si a udržovaly zdravé návyky. Péče o sebe reaguje na vaše potřeby. Tyto potřeby se ale během života mění. Proto je potřeba dělat takové aktivity, které vám právě vyhovují.
V jakých úrovních byste o sebe měla pečovat?
- Péče o tělo – zahrnuje dostatek spánku, kvalitní a pravidelné stravování, sportovní aktivity a obecně pohyb.
- Péče o vztahy – buďte v kontaktu s druhými (s kamarády, s rodinou).
- Péče o duši – vyhraďte si čas sama na sebe, buďte k sobě laskavá, učte se nové věci.
- Spirituální péče – najděte si čas a prostor pro rozjímání, propojení s přírodou, na přemýšlení nad tím, kam směřujete.
6 tipů na sebepéči od psychoterapeutky Mgr. Zuzany Vaňkové
Motivací pro pravidelnou péči o sebe sama vám může být vidina jednoduššího zvládání a příjemnějšího pocitu z mateřství.
1. Nechte o sebe pečovat během šestinedělí
V dnešní době na vás ze všech stran vyskakují fotky plochých bříšek po porodu, což může být stresující. Víte, jak to chodilo v dřívějších dobách? Novopečená maminka s novorozeným dítětem měla vyhrazené speciální místo „v koutě“, v klidném místě stranou, které sloužilo pro ženu po porodu hlavně k odpočinku.
Ostatní jí dopřávali péči, klid a nosili jí výživná jídla proto, aby nabrala sílu a nemusela stát hned po porodu u plotny. Zkuste počítat s tím, že porod nemusí být procházka růžovou zahradou a domluvte si po dobu šestinedělí zvýšenou péči od ostatních, abyste měla čas si zvyknout na novou roli a poznat se s miminkem.
2. Poskládejte si pyramidu potřeb
Jídlo, spánek, bezpečí. Zamyslete se nad tím, zda máte zajištěny tyto 3 základní potřeby. Pokud ne, počítejte s tím, že energie nebude nazbyt a možná budete muset na pár dní přepnout do krizového režimu.
3. Buďte k sobě laskavá a tolerantní
Když na vás dopadne stres z neumytého nádobí nebo nepořádku, vzpomeňte si, kolik hodin jste naspala za poslední noci a zda jste zvládla sníst alespoň 3 jídla za den. Ne? V tom případě přepněte na krizový režim: neřešte, že jste celý den v pyžamu a že je doma nepořádek. Snažte se daný den pouze „přežít“, myslet na pyramidu potřeb a být k sobě laskavější a tolerantní.
4. Naplánujte si pevné body
Plánování s dítětem není jednoduché, ale denní rytmus a rutina vám zajistí pocit stability. Stejně tak plánování aktivit jako procházky s kočárkem, setkání s kamarádkami, hlídání. Pokud je to jen trochu možné, naplánujte si třeba pravidelné docházení na masáže nebo třeba na mani a pedikúru. Budete mít v dohledu pevný bod, na který se budete těšit a díky tomu lépe zvládnete i náročnější chvíle.
5. Dopřejte si digitální detox
Když k mateřství potřebujete vyhledat nějakou radu, pravděpodobně otevřete internet, kde se to „zaručenými“ radami jen hemží. Někdy jich ale za den může být až moc. Dokonalost z instaprofilů vás může ochromit a vyvolat dojem, že jste neschopné a ostatní, že to zvládají mnohem lépe než vy. Pokud ucítíte tlak, že mateřství nezvládáte tak dobře, jako ostatní, doporučuji digitální detox a podporu od blízkých lidí.
6. Nestyďte se požádat okolí o pomoc
Cítit se pod psa, a to nejen v mateřství, je normální. Takové pocity zažívají občas všichni. Důležité je, nebýt v takové situaci sama. Využijte podporu lidí kolem sebe. Stanou se vaší záchrannou sítí. Požádejte o hlídání třeba prarodiče a vyrazte do kina s manželem nebo na skleničku s kamarádkami. Pokud vám taková podpora nestačí, nebo vám ji nemá kdo poskytnout, nebojte se využít podpory terapeuta či terapeutky. Pomůže vám zmírnit obavy, stres a úzkosti.