Terapie jako součást psychohygieny: Jak může zvýšit kvalitu vašeho života?

03. srpna 2024

Psychohygiena je nauka o tom, jak si chránit a upevňovat duševní zdraví a jak zvyšovat naši odolnost[1]  vůči nejrůznějším škodlivým vlivům. Metody psychohygieny jsou různorodé a mohou zahrnovat například pravidelnou meditaci, cvičení mindfulness, kvalitní spánek, vyváženou stravu, čas strávený v přírodě, ale také efektivní techniky řešení stresu, se kterými se seznámíte během terapie.

Dnešní doba volá po zvýšené péči o duševní zdraví

V současnosti řada z nás pociťuje velký tlak spojený s tím, co od nás očekává a vyžaduje společnost. Jsme touto neviditelnou silou tlačeni například do toho, abychom se neustále prosazovali, měli co nejzdravější sebevědomí, žili skvělé životy, byli bezchybnými rodiči a abychom překonávali těžkosti s úsměvem na rtech.

Tyto kolikrát nereálné požadavky ale není možné zvládat dlouhodobě. Je přirozené, že se začínají dostavovat pocity smutku nebo vzteku a my se necítíme zcela komfortně, když to situace vyžaduje. Je ale třeba si uvědomit, že je mnohem důležitější žít reálný život.   K tomu nám může pomoci právě kvalitní psychohygiena. Někdo si pod tímto pojmem představí relaxaci, ať už sportem, koníčkem nebo řádným odpočinkem, jiný zase za způsob, jak dosáhnout psychické pohody, považuje sdílení s přáteli nebo trávení času ve společnosti.

Terapie vám umožní najít si čas na sebe a pracovat na své psychice

Vzhledem k narůstajícím požadavkům společnosti kolikrát není v našich silách vytvořit si adekvátní copingové strategie, což je racionální a vědomý způsob vyrovnání se s úzkostí, zdrojem úzkosti, změnou, eliminací negativních emocí či přehodnocením situace. Jinými slovy se jedná o strategie, které pomáhají odolávat stresu nebo ho překonávat. Může být proto vhodné zařadit do svého kalendáře i návštěvy terapeuta, kde je prostor k tomu, abyste se na sebe podívali s větším nadhledem a měli možnost uvědomit si příčiny vašeho myšlení a chování a měli také čas se zastavit.

Rozhodnutí pro terapii si zaslouží obdiv

Rozhodnout se pro terapii nemusí být vždy jednoduché. Mohou nám ho stěžovat naše podvědomé myšlenkové vzorce, které máme od svých rodičů nebo blízkých lidí, ale v rozhodnutí nám může bránit třeba i obecně názor společnosti. Mnozí lidí stále na terapii nahlížejí jako na něco zbytečného, případě mají v hlavě nastavené, že je terapie pouze pro lidi, kteří jsou slabí nebo trpí poruchami osobnosti.

Přihlásit se na terapii představuje velmi odvážný krok. Mnohdy není vůbec lehké se k terapii odhodlat, zvednout telefon nebo napsat email a domluvit si první sezení. Neméně odvážné je dojít na sezení a mluvit na něm o sobě tak, jak jste o sobě nikdy dříve nemluvili. Práce na sobě vyžaduje mnoho trpělivosti a odhodlání a může být bolestná. Nicméně pokud je jste motivovaní ke změně, terapeut a jeho styl terapie vám sedne a pracujete na změně adekvátně dlouho, dostaví se žádoucí výsledek.

Kdy navštívit terapeuta?

Návštěva terapeuta bývá obzvláště přínosná v době, kdy subjektivně vnímáte, že něco nezvládáte nebo čelíte zdánlivě nepřekonatelné překážce. Problém se může týkat například sebevědomí, zvládání stresu, konfliktu s ostatními lidmi nebo s partnerem, případně výskytu úzkostných nebo depresivních stavů. Terapie může sloužit také jako prevence rozvoje vážnějších duševních potíží v době, kdy už je prožíváte.

Pro docházení na terapie se samozřejmě můžete rozhodnout i tehdy, kdy není vaším cílem něco vyřešit, ale chcete získat jiný úhel pohledu na svou situaci. Ne vždy jsou totiž rady našich blízkých a přátel dostačující, protože nejsou a také nemohou být v pozici nezávislého odborníka, ale stojí v roli člověka, který vás zná a má k vám citovou vazbu. Terapeut je odborník, který prošel odborným výcvikem a který může poskytnout objektivní zpětnou vazbu nebo může pokládat správné otázky, díky kterým klient přijde na řešení své situace.

Tyto situace se mohou týkat:

  • vztahů s lidmi i vztahu k sobě samému,
  • vztahu k práci, motivaci nebo studiu,
  • vztahu k volnému času, koníčkům,
  • vztahu k emocím, chování, vlastního myšlení nebo myšlení ostatních lidí.

V rámci terapie tedy můžete:

  • zjistit příčinu svého myšlení nebo chování,
  • zjistit nové poznatky o sobě nebo svých vztazích,
  • získat náhled na sebe sama,
  • uvědomit si své emoce a pocity v konkrétních situacích,
  • získat nové strategie, jak situaci zvládnout,
  • získat nové vzorce myšlení a chování,
  • rozvíjet sebevědomí.

Už jen samotné rozhodnutí pro terapii představuje obrovský krok k dosažení pozitivních změn v našem životě. Díky terapii nemusíte zůstat na jednom místě, ale můžete se v životě neustále posouvat vpřed a postupně pociťovat změny, které přispívají ke kvalitnějšímu životu.


Mohlo by vás zajímat

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak může při syndromu vyhoření pomoci terapie?

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Jak pomoci člověku, který prochází vyhořením? Deset pravidel, kterými se řídit

Strategie pro prevenci vyhoření

Strategie pro prevenci vyhoření