Párová terapie - kdy může pomoci a co od ní čekat?
Uvažujete o párové terapii a nevíte, jestli je to pro vás? Co od ní vlastně čekat a jak poznat, že nastal ten správný čas? Na nejčastější otázky o párové terapii odpovídá zkušený párový terapeut Petr Kačena.
Jak poznáme, že je čas na párovou terapii?
Na párovou terapii většinou přijdou partneři až po mnoha letech trápení či konfliktu. Platí ale pravidlo, že čím dříve přijdete, tím lépe. Signálem může být například, že se často hádáte, neumíte konflikty překonat, že se ve vztahu cítíte dlouhodobě nespokojení.
Párová terapie je ale také vynikající prevence a způsob péče o vztah a čím dál více párů ji takto i využívá. Párová terapie je jednoduše řečeno proces, který napomáhá tomu, že partneři budou ve svém vztahu spokojenější.
S jakými problémy umí párová terapie pomoci?
Nejčastějšími tématy jsou už zmíněné opakované hádky a problémy v komunikaci, problémy v intimitě, nevěra a nesoulad ve výchově dětí. V případě ukončení vztahu pak péče o děti. V každém případě se budete snažit změnit interakci, která vám způsobuje potíže - ať už je to v oblasti komunikace, intimity nebo třeba výchovy dětí. Bude to příjemné? Někdy ano, někdy ne. Konfrontace se sebou a partnerem ve vztahu je spíše náročná a občas i bolestivá věc.
Jak vybrat párového terapeuta?
V první řadě se musíte oba shodnout, komu budete nejvíce důvěřovat. Právě vztah k terapeutovi, důvěra v něj a jeho postup je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšnou terapii. Často hraje při výběru roli pohlaví terapeuta - některé dvojice preferují muže, jiné ženu. Někdy vedou párovou terapii muž i žena. Tato varianta je sice dražší, některým klientům ale dává větší pocit pochopení kvůli vyrovnanému zastoupení pohlaví. Nemusíte se však obávat, že by terapeut opačného pohlaví stranil vašemu partnerovi - párový terapeut působí především v zájmu vašeho vztahu, ne jednoho z vás.
TIP: Přečtěte si článek Jak vybrat terapeuta.
Při výběru může hrát roli také terapeutický přístup, který psychoterapeut používá - zorientovat se můžete například podle výcviků, kterými prošel. Nejdůležitějším momentem pro vás ale bude první osobní setkání a to, jak si s terapeutem „sednete“.
TIP: Přečtěte si článek Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru.
Co čekat na prvním sezení?
Na prvním sezení si terapeut vyslechne váš příběh, poodkryjete témata, se kterými jste přišli, a řeknete si, co od párové terapie očekáváte. Na prvním setkání také většinou zjistíte, zda vám terapeutův přístup vyhovuje a jestli je vám oběma sympatický. Pokud si nejste jistí správnou volbou, nebojte se zkusit jiného terapeuta nebo klidně i více, a teprve poté se rozhodněte, se kterým chcete spolupracovat dlouhodobě.
TIP: Přečtěte si článek Chystáte se poprvé na terapii? Zjistěte, jak probíhá.
Jak často budeme na párovou terapii chodit a na jak dlouho?
„Hotoví“ můžete být za jedno či několik sezení, nebo do terapie můžete docházet roky. Vše záleží na problému, se kterým na terapii přijdete, a také terapeutickém přístupu. Většina terapeutů se s páry potkává jednou za 2 - 3 týdny, přičemž jedna terapie obvykle trvá 60 - 90 minut. Při dlouhodobé spolupráci můžou být intervaly mezi „preventivními” sezeními klidně i několik měsíců. Počítejte také s tím, že terapeut vás v průběhu terapie nemůže vzít zvlášť do individuální terapie - potřebuje totiž zachovat v práci s párem neutralitu.
Funguje to vůbec?
Aby párová terapie fungovala, musíte se o změnu ve vztahu snažit vy sami, terapeut ji za vás nezařídí. Dnešní moderní přístupy jako např. EFT (Emotionally Focused Therapy) ale hlásí účinnost párové terapie kolem 75 % (Johnson et al., 1999). To znamená, že 75 % párů po terapii hlásí vyšší partnerskou spokojenost v porovnání s páry, které s terapií vůbec nezačaly. Výstupem párové terapie ale může být klidně i to, že se pár pokojně rozejde.
Jak hodnotí párovou terapii partneři, kteří jí absolvovali? Přečtěte si vyjádření několika z nich:
“Jsme naprosto spokojeni, našemu vztahu párová terapie velmi prospěla a znovu si užíváme to jiskření, které jsme měli v začátcích vztahu.” Bára
“Na párovou terapii jsme se odhodlali jít po manželově nevěře, především kvůli dětem. Terapie nám pomohla se se situací vyrovnat a jít dál. S manželem jsme se sice rozešli, ale celé to proběhlo v klidu a bez větších dramat. Nyní jsme spolu schopni výborně fungovat jako rodiče.” Kateřina
“S partnerkou jsme vyhledali párového terapeuta, protože jsme se ocitli v nekonečném kolotoči hádek. Na párovku docházíme už druhým rokem, a i když se občas hádka pořád objeví, dokážeme ji řešit daleko konstruktivněji. Utvrdili jsme se především v tom, že spolu chceme být a konflikty se naučit překonávat.” Tomáš
“S přítelem nám moc dobře nefungovala komunikace, problémy jsme zametali pod koberec a vyhýbali se jakékoliv konfrontaci. Když pak něco “vybublalo”, konflikt dostal neuvěřitelné rozměry, často jsme se i v afektu rozešli. S terapeutkou jsme se naučili změnit tyhle vzorce a lépe spolu komunikovat. Trvalo to několik měsíců intenzivní práce a teď docházíme na terapii v rámci “prevence” jednou za čtvrt roku.” Lenka
Zajímá vás párová terapie víc? Podívejte se na přednášku Petra Kačeny Jak funguje párová terapie:
Zdroje:
Johnson, S., Hunsley, J., Greenberg, L. & Schindler, D. (1999). “Emotionally Focused Couples Therapy: Status & challenges (A meta-analysis).” Journal of Clinical Psychology: Science and Practice, 6, 67-79.