Jak na komunikaci o financích ve vztahu s dlouhodobým partnerem?
Věděli jste, že otázka financí je hned druhá po nevěře, která ve vztahu vede k častým hádkám? Jak to udělat, aby neshody a hádky ve vztahu ohledně peněz nenarůstaly? Finance by vztahu neměly být tématem, které je tabu. O penězích mluvte hned z počátku, abyste měli představu, s kým vstupujete do partnerského života. Pokud chcete mít fungující dlouhodobý vztah, diskutujte o všem, co vás ohledně financí „pálí“ a cítíte, že byste měli probrat.
Téma financí otevřete již na začátku nového vztahu
Otázku financí a obecně peněz se někdy partneři ostýchají otevřít. Důvodem je pravděpodobně tlak společnosti, kvůli které je téma “moje peníze, moje výplata a společné peníze partnerů” tzv. společenským tabu.
Pokud chcete mít ve vztahu jasno hned od začátku, bez obav toto téma otevřete. Neohlížejte se na to, co hýbe společností. Rozhodně se vyplatí hned na začátku vztahu vědět, jak je partner tzv. finančně gramotný. Zajímejte se, zda nemá dluhy a úvěry, ale také o to, jak s penězi obecně hospodaří.
Jestliže se ukáže, že to partner s penězi „neumí“, je na místě ostražitost. Zkuste mu doporučit vzdělání v této oblasti nebo podporu od odborníků. Otázku financí může partner otevřít i na psychoterapii. Negativní přesvědčení a nehospodárnost s penězi si totiž může nést ze vzorců své rodiny.
V případě, že partner nebude chtít svoji finanční situaci a potíže s penězi řešit, nestavte se do role zachránce a spasitele. Bude lepší, když se poohlédnete po jiném protějšku. Potíže s financemi totiž mohou odkazovat k hlubším problémům, třeba ke sklonu ke gamblingu atd.
Jakými způsoby otevřít s partnerem komunikaci o financích?
Existuje celá řada metod, která vám pomůže téma peněz přirozeně a nenásilně otevřít. Můžete si pořídit například karetní hry, které obsahují kartičky s otázkami týkajících se různých oblastí života.
Můžete si také zkusit zahrát hru na „otázky a odpovědi“. Jak na to?
- Udělejte si brainstorming na téma peníze.
- Ze získaných informací sepište otázky.
- Ve stejný okamžik každý sám za sebe napište svoje odpovědi.
- Po vyčerpání všech otázek odtajněte své odpovědi partnerovi.
Díky této hře budete vědět, s kým jste se rozhodli žít a v budoucnu třeba založit rodinu. Budete vědět, jak to má váš protějšek s penězi obecně, jaké vzorce si přináší z rodiny, jak se dívá na otázku úvěrů a půjček nebo na téma předmanželské smlouvy.
Jste partneři, nebo manželé?
Je rozdíl, zda žijete v manželství, nebo v partnerství. Manželství podléhá legislativním předpisům a toto téma by v něm mělo být lépe a spravedlivěji ošetřeno.
Každý pár má své finance uspořádané podle nějakého klíče. Ne vždy se však o tomto klíči partneři baví, a proto se může stát, že s ním jeden nemusí souhlasit. Naštěstí již v dnešní době neplatí, že o rodinném rozpočtu rozhoduje ten, kdo do něj přináší více peněz. Také je pasé přesvědčení, že muž je živitelem rodiny a žena nesmí do financí mluvit.
Pokud se partneři nedohodnou jinak, měli by peníze do domácnosti přinášet oba a oba by měli mít stejné právo rozhodovat, jak s nimi společně, po dohodě naloží. Takový systém však v mnoha domácnostech nefunguje, a proto se jeden z partnerů cítí v nevýhodě.
Každý má svůj píseček
V současné době není výjimkou, že partneři žijí paralelně vedle sebe jako spolubydlící, a co se financí týče, striktně je rozdělují na moje a tvoje. Existují i situace, kdy spolu partneři ani nesdílí společnou domácnost, ale jen se navštěvují. Z toho pak zákonitě plyne otázka, zda jsou společné finance na ústupu. Setkat se totiž můžete se situacemi, kdy spolu partneři nechtějí věci sdílet (například pořízení domu, automobilu atd.). Pak ve vztahu vyvstává otázka, jestli si partner nenechává pootevřená zadní vrátka, což může vést k dalším neshodám.
Jak zlepšit komunikaci ve vztahu pomocí vědomých otázek?
Vždy, když ve vztahu rozhodujete o něčem důležitém, ptejte se pomocí tzv. vědomých otázek. Díky nim si můžete rozšířit povědomí a uvědomění o dané věci.
Otázky začínejte tázacími zájmeny:
- Co?
- Jak?
Příklad: Jak by bylo nejlepší, abychom uchopili dohromady společné finance? Jak by pro nás oba fungovalo, abychom uchopili naše společné finance? Co se skrývá za chováním mého partnera, který se mnou nechce sdílet téma finance?
Fungující přístup k financím ve vztahu
Existuje spousta názorů na uspořádání rodinných financí:
- Společný účet – jednou z variant je společný účet a společné pořizování hmotných statků. Veškeré vydělané peníze tak jdou na jediný účet.
- Vlastní a společný účet – někdo ve vztahu preferuje určité soukromí a finanční svobodu. Proto může mít každý z partnerů svůj vlastní účet. Dohromady mohou mít společný účet, na který budou oba měsíčně posílat dohodnutou částku.
- Každý hradí něco – běžnou variantou je také domluva, kdy má každý z partnerů na starosti určitou finanční skupinu plateb, o kterou se stará. Je ale potřeba počítat s tím, že jeden z partnerů (obvykle žena) může mít nižší příjem. V mnoha firmách bohužel stále platí, že žena má na stejné pracovní pozici jako muž, o 30 % nižší plat.
TIP: Jaký model je nejběžnější? A jak spolu o penězích (ne)umíme mluvit? Prohlédněte si výsledky našeho průzkumu na téma Peníze ve vztazích
V poslední době se otázka společných financí řeší již před svatbou, a to tzv. předmanželskou smlouvou. Ta kvůli vysoké rozvodovosti zažívá v posledních letech doslova boom. Uzavírá ji každé 4. manželství. Důvodem je předpokládaný případný rozvod a ochrana před problémy souvisejícími s vypořádáním SJM (společné jmění manželů). Předmanželskou smlouvou se dají ošetřit finance ve vztahu s dětmi s předchozích vztahů a může být také řešením situace, kdy partner zemře. Předmanželská smlouva slouží rovněž jako ochrana před případnými dluhy partnera.
Když ve vztahu chybí komunikace
Pokud máte ve vztahu problémy s komunikací, přečtěte si tento článek, který vám poradí, jak s partnerem správně komunikovat.
5 užitečných rad, jak zlepšit komunikaci ve vztahu
Chcete najít s partnerem společnou řeč a vyhnout se nedorozuměním? Vyzkoušejte tyto rady.
- Reagujte v klidu a vyhněte se starým křivdám – snažte se s partnerem hovořit v klidu a zaobírejte se tím, co je tady a teď. Pokud se vám to z nějakého důvodu nedaří, zkuste třeba: počítat do sta, udělat si dechové cvičení, zadupat si nebo se jděte projít na čerstvý vzduch. Vždy partnera informuje o tom, že si potřebujete zpracovat své emoce a poté se můžete k rozhovoru vrátit. Tímto způsobem se vyhnete situaci, kdy řeknete něco, čeho byste mohli v budoucnu litovat.
- Komunikujte jasně, stručně, laskavě – jasná komunikace je bez kudrlinek typu: možná, asi, někdy, když to trochu půjde atd. Stručná komunikace by se měla skládat cca ze 3 vět, kterými vyjádříte to, co potřebujete. První věta může být v „já formě“ a poslední může přicházet s řešením (abychom, kdybychom). Návrh by měl být v množném čísle, aby partner pochopil, že máte zájem o spolupráci. Laskavá komunikace stojí hodně na intonaci, je bez vulgarit a bez snahy partnera ponížit.
- Zajímejte se o názor partnera – jakmile sdělíte své 3 věty, zajímejte se o to, jak k tomu přistupuje partner. Aktivně mu naslouchejte. Díky tomu se seznámíte i s druhým pohledem na věc.
- Hledejte společně konstruktivní řešení – ten kdo inicioval komunikaci nebo navrhoval řešení, by se měl zeptat: „Jak to uděláme, aby to fungovalo pro nás oba?“ Následně se domluvte na praktickém a reálném naplnění vašich potřeb. Pokud se vaše představy odlišují, hledejte každý sám v sobě své priority, přes které nejede vlak, ale také konstruktivní řešení. Vzájemně si sdělte své závěry a opět se snažte najít řešení, které bude vyhovovat oběma.
- Dohoda, která je na očích – pokud se na něčem domluvíte a vytvoříte dohodu, zapište si ji a umístěte ji na viditelné místo, třeba na lednici. Tak budete mít neustále na očích to, na čem jste se domluvili.
Pokud se životní situace jednoho nebo obou partnerů změní, je dobré začít od začátku. Vytvořte postupně novou dohodu. Například, když žena přejde ze zaměstnání, kdy vydělávala třeba i slušné peníze, na mateřskou a pak rodičovskou „dovolenou“ a její finanční situace je tím jasně definovaná.