Techniky terapie zaměřené na tělo neboli body-terapie
V této terapii se řeší spojení mysli a těla. Body-terapie je zaměřená na tělo. Uvědomujete si během ní emoční prožívání, ale také tělesné prožitky. Díky tomu se naučíte porozumět svým problémům a traumatům.
Jaké techniky může používat terapeut zaměřený na tělo?
Mindfulness
Mindfulness můžete chápat jako všímavost. Všímavost je technika, během které zaměřujete pozornost na přítomný okamžik. Vnímáte svůj tělesný stav, dech, pohyby a emoce. Během tohoto “cvičení” nic nehodnotíte.
Meditace
Meditace slouží k hluboké introspekci, tedy pozorování vlastního vnímání, myšlení a cítění. Pomáhá dosáhnout klidu v mysli a najít spojení mezi tělem a myslí.
Tělesný pohyb
Tělesný pohyb je v body-terapii nesmírně důležitý, protože pomáhá v procesu uzdravení. Tělesným pohybem může být tanec, strečink nebo jiné specifické tělesné cviky. Pomocí pohybu prožíváte a vyjadřujete své emoce a traumata. Body-terapie vám může pomoci osvobodit zablokované nebo potlačované emoce a energetické bloky v těle.
Dýchání
Techniky dýchání se používají pro zvýšení uvědomění a regulaci emočního stavu. Dýchání, které je hluboké a záměrné, dokáže přinést uvolnění, ale také pomůže s propojením těla a mysli.
Další terapeutické techniky:
- Kognitivně-behaviorální terapie
- Gestalt terapie
- Logoterapie
- Psychodynamická terapie
- Systematická psychoterapie
- Krátkodobá terapie zaměřená na řešení
- Na klienta zaměřená terapie
TIP: O jednotlivých směrech se dočtete víc v článku Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru.