Techniky kognitivně-behaviorální terapie
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) řeší vztah mezi myšlenkami, emocemi a chováním. Dokáže pomoci identifikovat a změnit negativní vzorce myšlení a chování, které u vás vedou k potížím.
Jaké techniky může používat kognitivně-behaviorální terapeut?
Nácvik nových dovedností v reálném světě
KBT stojí na osvojování a praktikování nových věcí v kontextu reálného života. Nejdříve budete nacvičovat dovednosti v kontrolovaném prostředí (například v terapeutovně) a následně začnete tuto dovednost uplatňovat i ve svém každodenním životě. Roli terapeuta můžeme přirovnat k roli trenéra.
Příklad: Bojíte se jízdy na pohyblivých schodech? Na sezeních se naučíte, jak pracovat se strachem, nacvičíte si různé techniky včetně těch relaxačních, kterými se přiblížíte k reálnému používání eskalátorů. Nakonec se dostanete až k tomu, že před nimi fyzicky stojíte a dokážete po nich sjet nebo vyjet.
Technika domácích úkolů
Aby byla terapie úspěšná, je potřeba, abyste poznatky ze sezení dokázali přenést i do svého běžného života. Domácí úkoly mohou mít podobu zapisování do myšlenkových deníků, trénování relaxačních technik nebo zkoušení nových dovedností v konkrétních situacích.
Technika reframing neboli přerámování
Přerámování vám pomáhá porozumět tomu, jak vnímáte a vykládáte různé situace. Díky této technice byste se měli naučit změnit způsob, jakým o věcech přemýšlíte, a to především, pokud máte sklony k negativnímu a zkreslenému vnímání. Váš pohled na svět by měl být více vyrovnaný a měl by se blížit skutečnosti.
Technika zapisování záznamů
Při této technice si zapisujete své myšlenky, pocity a reakce, které zažíváte v různých situacích. Díky těmto poznámkám může terapie odhalit způsoby myšlení a chování, které pro vás nejsou prospěšné. S pomocí vašich zápisků můžete na terapii pracovat na změně těchto vzorců.
Další terapeutické techniky:
- Gestalt terapie
- Logoterapie
- Psychodynamická terapie
- Body-psychoterapie
- Systematická psychoterapie
- Krátkodobá terapie zaměřená na řešení
- Na klienta zaměřená terapie
TIP: O jednotlivých směrech se dočtete víc v článku Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru