Techniky psychodynamické terapie
Psychodynamická terapie pomáhá lidem chápat a vyřešit vnitřní konflikty pramenící z jejich nevědomých myšlenek a pocitů, které ovlivňují jejich vědomé chování. Na terapii prozkoumáváte vnitřní konflikty, které ovlivňují váš každodenní život.
Jaké techniky může používat psychodynamický terapeut?
Volné asociace aneb spontánní tok myšlenek
Volné asociace si představte jako rozhovor, během kterého říkáte vše, co vám přijde na mysl bez ohledu na to, zda je to relevantní nebo důležité. Veškeré myšlenky vyjadřujete slovy, ale důležité je, abyste se vyjadřovali bez pocitu strachu, studu, nepatřičnosti nebo banálnosti. Společně s terapeutem pracujete s tím, co bylo řečeno. Terapeut tak může nahlédnout do vašich nevědomých procesů.
Analýza snů
Pomocí analýzy snů se zkoumá vaše nevědomí. Je to zdroj informací, díky kterým můžete odhalit nevyřešené problémy. Terapeut vás požádá, abyste si zapamatovali a následně mu převyprávěli své sny. Tyto sny pak dokáže interpretovat v kontextu vašeho života a vnitřního světa.
Interpretace
Technika interpretace znamená, že terapeut dává do nového kontextu to, co jste s ním sdíleli. Terapeut vám nabízí vysvětlení nevědomých motivací a konfliktů, které vychází z vašich slov a vašeho chování.
Rezistence
Slovo rezistence bychom mohli přeložit jako odpor. Rezistence se v terapii objevuje ve chvíli, kdy se zdráháte v terapii postoupit dál, jelikož se přibližujete k citlivým nebo bolestivým tématům. Díky rozpoznání a zkoumání rezistence můžete dojít k hlubšímu pochopení a udělat pokroky v terapii.
Přenos
Přenos je technika, kdy na terapeuta přenášíte své pocity a myšlenky a opakujete způsoby vztahování se, které znáte ze svých minulých vztahů. Přenos je situace, kdy na terapeuta začnete reagovat způsobem, jakým jste reagovali na důležité osoby ve vašem životě, například rodiče. Terapeut díky tomu dokáže lépe prozkoumat a porozumět tomu, co vás trápí.
Další terapeutické techniky:
- Kognitivně-behaviorální terapie
- Gestalt terapie
- Logoterapie
- Body-psychoterapie
- Systematická psychoterapie
- Krátkodobá terapie zaměřená na řešení
- Na klienta zaměřená terapie
TIP: O jednotlivých směrech se dočtete víc v článku Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru.