Techniky PCA (Na klienta zaměřená terapie)

02. března 2025

PCA je zkratkou anglického výrazu Person-Centered Approach. Do češtiny se tento psychologický směr překládá jako Na osobu zaměřený přístup. Jeho zakladatelem je Carl Ransom Rogers, americký psycholog, psychoterapeut a univerzitní profesor. 

PCA je humanistická terapie, jejímž základním nástrojem je rogeriánský rozhovor. Podstatou rozhovoru je akceptování a vciťování člověka do člověka, přičemž nesmí chybět plný respekt k člověku. Terapeut je nedirektivní, což znamená, že vás nevede, ale je spíše vaším průvodcem. PCA vychází z toho, že se každý člověk může změnit. Úkolem terapeuta je vytvořit prostředí, ve kterém se budete cítit bezpečně a dokážete se poznat a přijmout.

Jaké techniky může používat na klienta zaměřený terapeut?

Mezi nejpoužívanější techniky v terapii zaměřené na člověka patří:

Reflexe pocitů

Terapeut reflektuje vaše myšlenky a pocity, díky čemuž získáváte vhled a porozumění. Reflexe pocitů podporuje sebeuvědomění a zkoumání.

Nedirektivní přístup

Terapeut se vyhýbá poskytování přímých rad nebo řešení. Namísto toho usnadňuje vaše sebepoznávání a rozhodovací proces.

Aktivní naslouchání

Terapeut věnuje velkou pozornost tomu, co říkáte, a to jak verbálně, tak neverbálně. Díky tomu může terapeut lépe porozumět vaší zkušenosti a může vám vyjádřit empatii.

Otevřené otázky

Terapeut používá otevřené otázky, aby vás přivedl k hlubšímu zkoumání vašich myšlenek a pocitů. Tyto otázky podporují sebereflexi a vhled.

Tímto směrem pracuje například terapeutka Aneta Dvořáčková Jungbauerová. Více o PCA se můžete dozvědět v jejím webináři.

Další terapeutické techniky:

TIP: O jednotlivých směrech se dočtete víc v článku Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru


Mohlo by vás zajímat

Techniky SFBT (Krátkodobá terapie zaměřená na řešení)

Techniky SFBT (Krátkodobá terapie zaměřená na řešení)

Techniky kognitivně-behaviorální terapie

Techniky kognitivně-behaviorální terapie

Techniky logoterapie

Techniky logoterapie