Techniky v různých terapeutických směrech
Chození na terapii je něco jako detektivka. Přijdete s tím, co vás trápí, a společně s terapeutem hledáte stopy k podstatě vašeho trápení. Při pátrání detektivové používají různé postupy, stejně je tomu i v terapii. Každý terapeutický směr má své metody neboli techniky, které vedou k vyřešení „případu“. Některé pracují s představivostí, některé se sny a jiné s tělesným prožíváním. Zjistěte, jaké techniky existují.
Co jsou vlastně psychoterapeutické techniky?
Psychoterapeutické techniky si můžete představit třeba jako cvičení, strategie nebo nástroje, které terapeuti používají k podpoře vašeho sebepoznání, zvládání emocí, myšlenkových vzorců a k chování. Neplatí však, že by techniky byly univerzální a “fungovaly” u každého jedince. Platí, že co může fungovat u jednoho, nemusí být účinné u druhého. Hlavním předpokladem úspěšné terapie je vztah mezi terapeutem a klientem založený na spolupráci a důvěře.
Terapeutické techniky vycházejí z výcviku a filozofie konkrétního terapeutického přístupu. Terapeut vám může nabídnout techniku, která je pro vás podle něj nejvhodnější. Během terapie by se však technika měla upravovat a reflektovat v závislosti na vašem pokroku a vašich potřebách.
Jaká terapeutická technika pro vás bude tou pravou?
Stejně jako je unikátní každý člověk, jsou unikátní i terapeutické techniky, takže každému může vyhovovat něco jiného. Je důležité říci, že jsou terapeutické techniky jen malou výsečí celé terapie a terapeti mohou pracovat i s technikami z jiných směrů. Pokud vám tedy nebude vyhovovat určitá technika, automaticky to neznamená, že pro vás nebude vyhovovat daný psychoterapeutický směr.
TIP: O jednotlivých směrech se dočtete víc v článku Váš osobní pomocník pro výběr terapeutického směru
Základní techniky jednotlivých terapeutických směrů vám však mohou poskytnout lepší představu o tom, jak bude psychoterapie pravděpodobně probíhat.
Seznamte se s technikami těchto přístupů: